Az MSZP-s EP képviselő, Ujhelyi István még tavaly szeptemberben tett panaszt a Médiahatóságnál a TV2 Tények című műsorának egyik adása miatt. Ujhelyi lényegében azt kifogásolta, hogy bár a Tények szeptember 12-én két anyagban is foglalkozott a Sargentini-jelentés európai parlamenti megszavazásával, és ezekben idézték is
de rajtuk kívül az jelentést megszavazó magyar ellenzéki EP képviselők álláspontjának bemutatására nem jutott hely, róluk csak annyit közölt a narrátor, hogy
„a magyar ellenzéki képviselők is többen Magyarország ellen
szavaztak”,
majd felsorolták az igennel, „Magyarország ellen szavazó” magyar EP képviselők neveit.
Ujhelyi szerint ez sérthette a kiegyensúlyozott tájékoztatás kötelezettségét, ezért az NMHH-hoz fordult az ügyben. A Médihatóság szerint viszont a TV2 anyaga rendben volt, ők leegyszerűsítve azzal érveltek, hogy a Tények összeállításaiból kiderült, hogy van a kormányétól eltérő álláspont, arra pedig a szerkesztői szabadság miatt nem kötelezhetőek, hogy azt pont úgy hozzák le, ahogy Ujhelyi szeretné.
A bíróság ma dátummal hozott határozatot, amiben Ujhelyinek ad igazat, és új eljárásra kötelezi az NMHH-t.
Az ítélet szerint jogsértés azzal valósult meg, hogy az ellenzéki képviselők véleményét nem részletezték, csak annyit közöltek velük kapcsolatosan, hogy igennel szavaztak a Sargentini-jelentésre.
A bíróság megállapította, hogy a Tények Sargentinivel foglalkozó blokkjai összesen 12 percen keresztül tartottak, és ez idő alatt „számos politikus nyilatkozatát, illetve szakértő véleményét ismertették, akiknek mind több mondatos véleményét sugározták”. A bíróság szerint a kiegyensúlyozatlanság abban valósult meg, hogy a Tényekben kizárólag a kormánypárt véleménye és az ezt alátámasztó szakértők nyilatkozatai jelentek meg, míg az ellenzéki politikusok véleménye nem kapott teret.
Az a körülmény, hogy tájékoztatták arról a nézőket, hogy a felperes és más képviselők igennel szavaztak a Sargentini-jelentésre, nem tette kiegyensúlyozottá a tájékoztatást, ugyanis annak indokait, részleteit nem közölték
- írja az ítélet.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.