
A világ 26 leggazdagabb emberének akkor a vagyona, mint annak a 3.8 milliárd embernek, aki a világ szegényebbik feléhez tartozik
- ez a leghangzatosabb megállapítás az Oxfam nevű nemzetközi szervezet jelentéséből, ami többek között a jövedelmi egyenlőtlenségekkel foglalkozik. A Guardian szemléje szerint egy 1 százalékos globális vagyonadó kivetése a világon minden olyan gyerek számára oktatást biztosítana, aki ma nem jár iskolába, és olyan egészségügyi rendszer kiépítését tenné lehetővé, ami évente 3 millió életet menthetne meg.
Az Oxfam számítási módszerét elég sokan kritizálják, amiért az adósságot minden esetben levonja a vagyonból, miközben ez sok esetben félrevezető: a lakás- és autóhitelek és más kölcsönök a globális gazdaság alapját jelentik. Akinek 100 ezer forint megtakarítása, 3 millió forint hitele, de stabil fizetése van, az valójában nem "szegényebb" annál az embernél, akinek 200 ezer forint megtakarítása van, hitel nélkül, de közben nincs állandó fizetése.
Ezzel együtt a jövedelmi egyenlőtlenségek, amikre az Oxfam jelentés rámutat nagyon is léteznek.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére a közelmúltban a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg felületeinken. Ebben közösségként együttes a felelősségünk, a mienk kiemelt. Amíg újragondoljuk a teendőinket, nem minden cikkünk alatt lehet kommentelni. Egyszersmind kérjük és köszönjük, ha nem csak szabályzatunk betűjének, de a szellemének betartása felett is segítetek őrködni.
Ha kommentelnél, ahhoz Közösség vagy Belső Kör csomagra van szükséged. Ha csak olvasnád a többiek hozzászólásait, ahhoz nem kell előfizetés.