Keddtől használhatja a közönség a világ legnagyobb, érintőképernyős múzeumi LCD falát a Szépművészeti Múzeum Márvány csarnokában. A Magyar Nemzeti Bank támogatásával vásárolt eszköz kb. 300 műtárgy adatait jeleníti meg interaktívan.
A 15 méter hosszú múzeumi fal olyan élményt nyújt, amihez másképpen nehezen lehetne hozzájutni – mondta a berendezés keddi bemutatóján Gerhardt Ferenc, az MNB alelnöke, méltatva a nemrég „fantasztikus szépségben” felújított múzeumépületet is.
Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója azt mondta: a jegybank 150 millió forintos támogatása nélkül nem tudták volna beszerezni a hatalmas LCD falat, amivel azok figyelmét is az állandó gyűjtemény kincseire szeretnék irányítani, akik már jártak az állandó kiállításban. Az október 31-i újranyitás óta több mint 100 ezren látogattak a Szépművészetibe, a vendégek többsége újra rácsodálkozott a megújult állandó kiállításra is. Az LCD-fal ezért csak a gyűjtemény olyan darabjait mutatja be, amik most is részei az állandó tárlatnak: az egyiptomi Óbirodalom korától a 18. századig kb. 300 festményt, szobrot és egyéb műalkotást – mondta Baán László.
Back István, az LCD-falat kifejlesztő Back és Rosta Kft. alapítója elmondta, hogy Kínában már számtalan múzeumban, bevásárlóközpontban, repülőtéren megtalálható a Magic Wall néven ismert eszköz, de ekkora méretben még sehol sem állították fel. A 21 kijelzőből összeálló interaktív falat egyszerre akár 30-40 látogató is használhatja.
Tihanyi Kinga, a múzeum kommunikációs igazgatója az eszköz működését bemutatva azt mondta: az LCD-fal segít a látogatóknak összeállítani a kiállításban bejárandó útvonalat, de utólag is érdemes felkeresni a QR-kódok segítségével okostelefonra is letölthető rengeteg plusz információ kedvéért.
Gerhardt Ferenc az MTI kérdésére elmondta, hogy a jegybank támogatása nem a jegybank Értéktár nevű műtárgyvásárlási keretének terhére, hanem azon felül valósult meg.
Baán László elmondta, hogy Munkácsy Mihály Poros út című, az Értéktár programban nemrég megvett festményét még restaurálják, de rövidesen a Szépművészeti látogatói is találkozhatnak a mesterművel az állandó kiállításban. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.