Tavaly október 8-án Korózs Lajos szocialista képviselő az egészségügy helyzetéről kérdezte volna a parlamentben Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető minisztert, aki Orbán Viktor helyett válaszolt.
Korózs több problémát is felsorolt, amelyek alapján szerinte válsághelyzet van a magyar egészségügyben. Többek között előhozta Székely László szívsebész elbocsátását is, ami Korózs szerint egy beteg elkerülhető halálához vezetett.
Gulyás Gergely válaszában külön kitért Székely László ügyére, és ezt mondta:
"Ráadásul a miniszter azonnal elrendelt egy vizsgálatot, és ennek a vizsgálatnak a megállapításai semmilyen formában nem támasztják alá az ön állítását. Ezért aztán, ha a Magyar Szocialista Pártot nem a politikai haszonszerzés érdekelné, akkor ezt a vizsgálatot olvasná el, legfeljebb ezt próbálná meg megcáfolni, de egyelőre egy teljesen egyértelmű eredménnyel járó vizsgálati eredmény áll mindannyiunk rendelkezésére."
Korózs a viszontválaszában Nagy Anikó lemondott egészségügyi államtitkárt idézte, aki nem értett egyet azzal, hogy a minisztériuma, az EMMI, ragaszkodott Székely elbocsátásához. Gulyás erre ismét a vizsgálatra hivatkozott:
"(..) az orvosok által elvégzett vizsgálat eredménye is egyértelművé teszi, hogy nem áll összefüggésben a bekövetkezett tragédia, illetve az adott főosztályvezetőnek a felmentése. Ez van benne a vizsgálati jelentésben. Ön ezzel vitatkozik, ezt nem fogadja el, és ezt próbálja annak a miniszternek a felelősségévé tenni, akinek nyilvánvalóan ehhez semmi köze nincsen."
A vita után Korózs Lajos, és az ügyben aznap interpellációt is benyújtó Bangóné Borbély Ildikó megpróbálták megszerezni a vizsgálati anyagot, amire Gulyás miniszter kétszer is hivatkozott, és aminek az elolvasását külön is a képviselők figyelmébe ajánlotta.
Először az EMMI-hez fordultak, hiszen Gulyás miniszter azt mondta, hogy az EMMI-t vezető miniszter - vagyis Kásler Mikós - rendelte el a vizsgálatot. Csakhogy az EMMI-től október 30-án az a válasz érkezett, hogy nem adhatják ki a dokumentumot, mert az EMMI a kért adatokkal nem rendelkezik. Azt is írták, hogy az EMMI egyik háttérintézménye lehet az adatkezelő, de azt a miniszter csak felügyeli, az adatait nem kezeli. Ez azért fura, mert ez arra utal, hogy Kásler úgy rendelt meg egy vizsgálatot, hogy abból nem kapott példányt. Vagy Gulyás nem mondott igazat, és a vizsgálatot nem Kásler rendelte meg. Az EMMI azt már nem árulta el, hogy melyik háttérintézménynél lehet a jelentés.
A szocialisták ekkor a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézethez fordultak közérdekű adatigényléssel, mert Székely László korábban ott dolgozott. Onnan november 22-én érkezett az elutasító válasz: a vizsgálati anyag nekik sincs meg. De ott legalább elárulták, hogy azt a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) Egészségügyi Főosztálya készítette.
Ekkor az NNK-hoz fordultak, és Bangóné december 18-i keltezéssel végre választ kapott. Igaz, a vizsgálat anyagát ekkor sem kapta meg, vagyis Gulyás egy olyan dokumentum ismeretét kérte számon a parlamentben, ami egyszerűen nem hozzáférhető.
A válaszban viszont szerepelt, hogy a vizsgálat mikor történt, és áll benne 7 pont, amelyekben felsorolták, hogy a vizsgálat nyomán mire kötelezték a Gottsegen kórházat. Mindkét rész így is igen tanulságos, bár a Székely ügyet, ami miatt Gulyás az egészet felhozta, közvetlenül egyik sem érinti.
Az NNK azt írta, hogy
"A vizsgálatot az NNK 2018. október 5. napján indította és 2018. október 17. napján zárta le."
Gulyás október 8-án mondta azt, hogy "ez benne van a vizsgálati jelentésben", meg azt is, hogy " teljesen egyértelmű eredménnyel" járt. Holott a vizsgálatokat csak 9 nappal később zárták le. Ha figyelembe vesszük, hogy október 8-a hétfőre esett, vagyis a vizsgálatot előző pénteken indították, akkor kiderül, hogy az eljárásból addigra csak egyetlen munkanap telt el.
A Gottsegen kórház azt írta a szocialistáknak, hogy tőlük adatokat kért be az NNK, úgyhogy legjobb eséllyel legfeljebb még csak ezek összeszedésével foglalkozhattak azon a napon. A vizsgálati jelentést Gulyás aligha olvashatta 8-ig.
Az NNK hét kötelezettséget írt elő a Gottsegen kórháznak a vizsgálat nyomán. Ezek alapján egyáltalán nem ment minden rendben ott.
Vagyis Gulyás a parlamentben nem csak a vizsgálat megismerhetőségéről és lezárásáról nem mondott igazat, hanem azt sem mondta valóságnak megfelelően, hogy a vizsgálat mindent rendben talált.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.