Március 20-án dönt az Európai Néppárt (EPP) választmánya a Fidesz kizárásáról.
A választmányban összesen 262 tagnak van szavazata. Minden tagpártnak van alapból 2 szavazata, és ha az adott pártból van valamilyen magas funkciója is valakinek (tagja a párt elnökségének, valamilyen EU-s intézményben vezető, az EP-frakcióban vezető), akkor az további, alanyi jogon járó szavazatokat is jelent.
Így van olyan tagpárt, amelyiknek csak 2 szavazata van, de van amelyiknek több mint 10. A legtöbb szavazata a német CDU-nak van, 19.
Összesítettük, hogy az eddigi nyilatkozatok alapján hány szavazat érkezhet a Fidesz kizárására, és hány a kizárás ellen.
Ezek alapján a 262-ből eddig 58 szavazat várható a Fidesz ellen, és 48 a Fidesz mellett. 160 szavazó szándékáról egyelőre csak találgatni lehet.
A szavazás titkos lesz, vagyis az egyes szavazók eltérhetnek elvben a pártjuk hivatalos irányától.
Az 58 Fidesz-ellenes szavazatot 14 párt nyilatkozata alapján szedtük össze:
A 48 Fidesz melletti szavazatot 9 párt nyilatkozata alapján szedtük össze:
(A fenti listán az olasz Forza Italia (9 szavazat) ugyan hivatalosan még nem nyilatkozott, de magyar forrásaink biztosra veszik, hogy Orbán és Berlusconi barátsága garancia arra, hogy mellettük szavazzanak a képviselőik.)
Nagy kérdés, hogyan szavaz a lengyel PO, aminek 15 szavazata van, és éles kritikusa szokott lenni a Fidesznek, de a mostani vitában nem szólaltak meg.
A német CDU (19 szavazat) és CSU (7 szavazat) és az osztrák ÖVP (6 szavazat) a tippünk szerint közös állásponton lesz, és 32 szavazatukkal akár el is dönthetik a kérdést. Ők eddig élesen elítélték a Fidesz legutóbbi kampányát, de nem foglaltak állást a kizárás mellett. Manfred Weber (CSU) a néppárt frakcióvezetője az EP-ben, ő azt javasolta, hogy a Fidesz akkor maradhasson, ha
Fontos lehet még a spanyol néppárt állásfoglalása (14 szavazatuk van), tőlük inkább azt lehet várni, hogy a Fidesz mellé állnak.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.