Tiborczék renoválják a Szabadság téri Adria-palotát

Budapest
2019 március 11., 18:19

„Jelentős részét megvásárolta, és egy komplex felújítás révén új életre kelti a Szabadság téren található, részben műemléki védettség alatt álló, neobarokk stílusjegyeket viselő Adria-palotát a BDPST Group. Az 1900 és 1902 között az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási Részvénytársaság megbízásából épített ingatlannak az elmúlt száz évben hányatott sorsa volt, ami miatt jelenleg jelentősen leromlott állapotban van” - írja közleményében a Tiborcz István tulajdonában álló BDPST Group.

Az ingatlanfejlesztéssel foglalkozó cégcsoport először 2016-ban került a hírekbe, mikor a 444-nek sikerült összekötnie Orbán Viktor vejét a Pest megyei Turán kastély felújító BDPST-vel.

A mostani közlemény szerint a BDPST felvásárolta az Adria-palota jelentős részét is, a tervek szerint pedig a felújítás után üzletek, irodák és lakások lesznek majd a Budapest egyik legelőkelőbb központi terén álló ingatlanban.

Az Adria-palota homlokzata a Szabadság tér felé
photo_camera Az Adria-palota homlokzata a Szabadság tér felé

A volt tőzsdepalota szomszédságában található négyemeletes, historizáló épület 1900 és 1902 között épült az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási részvénytársaság megrendelésére, Meinig Artúr tervei alapján. A Szászországból Pestre költözött szakember, neobarokk stílusával, az arisztokrácia kedvelt építésze lett, számos pesti és vidéki magyar kastélyt tervezett Magyarországon ezekben az években.

A palota belseje
photo_camera A palota belseje

Az egykori magyar tengerészet több mint egy évszázados történelmi épülete az első világháborúig volt a tengerhajózási vállalat székháza. Funkciója ez után megváltozott, banki irodákat és banki alkalmazottak lakásait hozták létre benne. A II. világháború után egyre rosszabbra fordult az Adria-palota sorsa, hiszen, műemléki értékeit figyelmen kívül hagyva, válaszfalakkal osztották meg a reprezentatív tereket, illetve feldarabolták a nagyobb lakásokat is. A kommunizmus évei alatt is jelentős átalakítások történtek az épületben, aminek további műemléki belsőépítészeti elemek – például a korábbi liftek kovácsoltvas szerkezete – látták a kárát. Az épület állapota a rendszerváltás óta is folyamatosan romlott.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.