Pár órán belül a második, ebolás betegeket kezelő központot támadták meg fegyveresek Kongóban

Egészségügy
2019 április 20., 22:12

Megtámadtak egy ebolás betegeket kezelő egészségügyi központot a Kongói Demokratikus Köztársaságban, pár órával azután, hogy egy másik ilyen klinikát is támadás ért – közölte Patrick Kambale Tsiko, Butembo városának alpolgármestere.

Tsiko az AP amerikai hírügynökségnek elmondta: egy milícia machetékkel felfegyverzett tagjai próbálták felgyújtani a Katwa térségében található központot. A létesítményt őrző katonák és rendőrök egy támadóval végeztek, ötöt pedig elfogtak.

Az előző nap is megtámadtak egy ebolás betegeket ápoló kórházat Butembóban, az elkövetők megöltek egy kameruni járványügyi szakembert, aki az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) dolgozott. Tsiko a történtekkel kapcsolatban szemtanúkra hivatkozva elmondta: a támadók tévesen külföldieket vádoltak meg a halálos vírus behurcolásával a térségbe.

A térségben aktív fegyveres csoportok és az ebolás betegeket kezelő központokat ért rendszeres támadások miatt az egészségügyi dolgozóknak eddig nem sikerült megfékezniük a járvány terjedését.

Ezenkívül az orvosok iránti bizalmatlanság és a helyi közösségek vezetői által terjesztett téves információk sokakat arra késztettek az afrikai ország keleti felében, hogy elutasítsák az oltásokat. Felix Tshisekedi elnök kedden arról próbálta meggyőzni a lakosságot az ebolajárvány sújtotta térségben, hogy a betegség valóban létezik, és próbálta rábírni őket, hogy bízzanak az egészségügyi alkalmazottakban.

A legutóbbi adatok szerint kb. 1300-an fertőződtek meg a vérzéses lázzal járó vírussal, és több mint 855-en haltak meg a fertőzéstől.

A mostani az első ebolajárvány, ami egy konfliktus sújtotta térségben szedi az áldozatait. A térségben kb. 100 lázadó csoport harcol egymással az ásványkincsek kitermelésének ellenőrzéséért, az ebola elleni fellépésben így a kongói ENSZ-misszió (MONUSCO) is részt vesz. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.