A csütörtöki kormányinfó nagy meglepetése volt, hogy Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentette: elhalasztják a közigazgatási bíróságok bevezetését, ráadásul határidő nélkül.
Eddig nem sok jel utalt arra, hogy a kormány meghátrálna talán legsúlyosabb jogállami művelete ügyében. Sőt, Trócsányi László igazságügyminiszter korábban egyenesen arról beszélt:
„A közigazgatási bíróságok létrehozása esetében olyan reformról van szó, amely messzemenően a jogállamiság védelmében születik, és aki ennek az ellenkezőjét állítja, valószínűleg félelmet akar kelteni az országban.”
Innen kellett megmagyarázni a fordulatot, és Gulyás Gergelyen erősen érezni lehetett, hogy még nem készült el a pontos kommunikációs útmutató a fideszes politikusoknak az ügyben.
A Bloomberg tudósítójának kérdésére Gulyás többek között arról beszélt:
Az EP véleménye szerinte nem releváns a kérdésben, de a Bizottságé igen, és túl nagy volt a kockázat a kormány számára.
Gulyás szerint a különbírósági rendszerrel éppen, hogy „a még liberálisabb jogállam irányába tettünk volna lépést”, mert szigorúbb lett volna a kontroll az állami intézmények felett, de
önsorsrontás lenne, ha éppen ezért kapnánk a jogállami kritikákat.
A rendszert persze eddig is számos komoly kritika érte, ennek ellenére egészen eddig a csütörtökig a kormány nem érezte azt, hogy fel kellene függeszteni a rendszer bevezetését, amíg megnyugtatóan le nem zárulnak a viták. Aztán jött egy EP-választás, ahol nem egészen úgy alakultak a nemzetközi erőviszonyok, ahogy a Fidesz remélte.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.