Idén is megvolt az Alföldi Betyárétel Főző Fesztivál Kétpón. Ennek a rendezvénynek az atyaúristene Boldog István fideszes képviselő, így aztán elvárható kötelező minimum volt a köztévé többszöri bejelentkezése a helyszínről.
Boldog István betyárjelmezbe bújva olyan hosszú interjút adott a köztévé hírcsatornájának, hogy abban minden üzenet elhangzott többször is. Így például, hogy a betyárokat azért szeretik az emberek, mert raboltak ugyan, de a gazdagoktól, a szegényeket pedig pártolták.
Az alföldi Robin Hoodok legendája szépen egybecseng Karácsony Gergely ötletével a Tiborcz-adóról, csak sokkal látványosabb, ha betyárok mennek behajtani a pénzt. Hogy a TOP 100 leggazdagabb magyar listáján lévők kifosztását a legtetején kezdik-e a betyárok, vagy a 100. helytől indulnak, és jutnak el Felcsútig, arról nem beszélt Boldog.
A gazdagok sarcolása egyelőre nem tűnik a Fidesz hivatalos programjának, legalábbis a köztévé beszámolójában Boldogról nem derült ki, hogy a párt országgyűlési képviselője, csak mint fő szervező jelent meg:
Boldogot ezúttal nem húzták deresre és ostorozták meg, mint két éve, és félmeztelen emberek sem bukkantak fel a kétpói képeken, mert azokat nem igazán kedveli a képviselő. A maga részéről a parlamentben már követelte, hogy a közmédia játszhatna több nemzeti rockot, „egy kis Romantikus Erőszakot, Kárpátiát, Ismerős Arcokat, Szkítiát, nagyon jó lenne, de nem én határozom meg szerencsére, hanem a szakemberek, hogy mit adnak a televízióban”. A rendezvényen erre nem lehetett panasz:
A megosztott remlákanyagról nem derült ki, hogy kik támogatják a háromnapos, a látogatók számára ingyenes, számos fellépőt megfizető fesztivált. Próbáltuk megtudni a kétpói polgármestertől, Keresztes Péter Páltól, akit szabadsága alatt sikerült elérnünk, készségesen elárulta volna, kik a támogatók, de nem kezdett bele, nehogy véletlenül kihagyjon valakit. Azt javasolta, nézzük meg a plakát másik oldalán, de sajnos nem találtunk ilyet sehol. Írtunk a polgármesteri hivatalnak is, de nem kaptunk választ.
Sajnos ezen a videón sem találtuk meg, kik a bőkező támogatók:
A fesztivál helyszínének, a Történelmi Magyarország Emlékpark infrastrukturális fejlesztésére mindenesetre uniós pályázaton 120 milliós támogatást nyert el Kétpó, az indoklásban hangsúlyosan szerepelt a Betyárétel Főző Fesztivál. A parkról magról ezt írták:
„A kialakított emlékpark, amely a Trianon előtti Magyarországnak és a honfoglalásnak állít emléket nagyszerű keretet ad akár nagyobb létszámú programok megvalósításának is. A területen megépítésre került egy Székely és egy Kun kapu, a »nagy« Magyarország határait jelképező burkolt sétány. A keleti bejárati sétálóút mellett a honfoglaló magyarokat (a hét vezért valamint Árpádot és Attilát) ábrázoló fa szobrok kaptak helyet.
Ebbe az igen szép környezetbe kerülne megépítésre, illetve kerülne beszerzésre
Volt még egy másik uniós pályázat is, Együtt a térség összetartásáért a címe, 50 millió forintot nyertek el rá. Ebben nincs megemlítve a fesztivál, de van egy ilyen rész: „A helyi hagyományok, kulturális értékek és tudományos ismeretanyag átadását szolgáló oktatási-nevelési és ismeretterjesztő, szórakoztató programok nagy arányban fognak megjelenni a program során. A hagyományok ápolására és továbbadására egyre nagyobb a szükség, hisz a fiatalabb korosztályt inkább érdekli a jövő mint a múlt, de mint tudjuk, a múltunk nélkül nincs jövőnk.”
Az biztos, hogy a Humán kapacitások fejlesztése Mezőtúr térségében tábla megjelent a fesztiválon, a kétpói Nagy-Magyarország zászló mellett.
De senki nem tartotta fontosnak, hogy a színpadon kint legyen a molinója. A rendezvényen mindenesetre a Betyársereg is képviseltette magát:
A fesztivál természetesen Boldog szerint többről szól, mint a betyárokról. Arról, ki fogja vezetni a Kárpát-medencét a következő 1000 évben is.
A teljes riport itt nézhető meg.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.