Annyi pénzt kapnak az NBI-es csapatok az MLSZ-től, mint még soha

foci
2019 július 23., 13:39

A Magyar Labdarúgó Szövetség az eddiginél is több pénzt pumpál a magyar profi csapatokba. A Nemzeti Sport írta meg, hogy az MLSZ elküldte a kluboknak az új premizálási rendszert. Eszerint

  • mind a 12 csapatnak alapból kap 350 millió forintot.
  • minden győztes bajnoki mérkőzés jutalma 10 millió forint (ez a háromszorosa a tavalyinak)
  • külön prémium jár majd az év végén az első hat helyezett csapatnak. A bajnok 120 milliót kap, a második 100 milliót, a harmadik 80-at, a negyedik 60 milliót, az ötödik 40-et, a hatodik 20 milliót.

Ha például a bajnok Fradi megismétli az előző szezonban nyújtott teljesítményét, akkor 700 millió forintot kap majd az MLSZ-től (350 millió alappénz, 230 millió a győzelmek után, 120 millió a bajnoki címért).A második helyezett Fehérvárnak (Vidi, Videoton) is 630 milliót utalna az új szabályok alapján az MLSZ a tavalyi teljesítményéért.

Ez a 700 millió már európai összehasonlításban is észrevehető mennyiségű pénz. Az Európa-ligában például 240 ezer euró jár az első csoportkörért, 260 ezer euró a 2. körért, 280 ezer euró a harmadik körért és 300 ezer euró a rájátszásba jutásért. Az összesen 345 millió forint. (A nagy ugrás az Európa-liga főtáblája, az már alapból 934 milliót ért, annyit azért még nem kap a magyar bajnok az MLSZ-től.)

Az MLSZ tehát kioszt a klubok között 12-szer 350 millió forintot (4,2 milliárd), továbbá 420 millió helyezési pénzt. Az előző szezonban 150 győzelem született az NBI-ben, ha idén is annyi lesz, az még további 1,5 milliárdos győzelmi pénzt jelent.

Összesen 6,1 milliárd forintot ad majd a magyar profi kluboknak az MLSZ.

Ezen felül járna még plusz 50 milliós jutalom két esetben is:

  1. ha a pályán van legalább egy fiatal játékos. De még ez sem ennyire egyszerű. Mert vannak a fiatalok, vagyis azok, akik 1999. január elseje után születettek, és vannak a még fiatalabbak, akik 2000. január elseje után születtek. Utóbbiak esetében a pályán töltött játékpercek duplán számítanak.
  2. ha legalább hét magyar játékos van a pályán, vagyis négynél nem több légiós. (Ezek átlagok, a teljes bajnokságra kivetítve nézik.)

Az MLSZ elég sűrűn változtatja ezeket a szabályokat. Két éve két fiatal után járt támogatás (a Puskás Akadémia nehezen birkózott meg a feladattal, konkrétan utolsó lett az NBI-es csapatok között), aztán az előző szezonban eltörölték a fiatalszabályt, és jött helyette egy más szempontú rendszer. Most májusban viszont Csányi Sándor MLSZ-elnök viszont kifakadt, hogy kevés a magyar fiatal és sok a légiós az NBI-ben, így aztán változtattak megint.

Amivel gond lehet, hogy változtattak azon, hogy ki számít légiósnak és ki a hazai játékos. Korábban állampolgársági alapon dőlt ez el, aztán jött az a rendszer, hogy szinte bemondásra lehetett valaki magyar, nagyjából elég volt azt állítani, hogy egy játékosnak van magyar felmenője. Most újra állampolgári alapon dől el, hogy a pénzelosztási rendszerben ki számít magyarnak és ki nem. Viszont Szlovákiában és Ukrajnában nem megengedett a kettős állampolgárság, így az MLSZ-szabályzata buktathatja le a felvidéki vagy kárpátaljai kettős állampolgárokat.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.