Hosszú vita alakult ki hétfőn az Európai Bizottság szóvivői és az újságírók közt, amikor szóba került a New York Times magyar földbárókról szóló cikke. Ebben azt írták, Magyarországon és Közép-és Kelet Európa nagy részén a mezőgazdasági támogatások zöme „a jó összeköttetéssel rendelkező hatalmasok zsebébe vándorol”.
A hvg.hu összefoglalója szerint Mina Andreeva, a bizottság szóvivője cáfolta, hogy ne tennének meg mindent az EU-költségvetés megvédéséért. Azt mondta, zéró toleranciát hirdettek az uniós pénzeket érintő visszaélésekkel kapcsolatban, és az Európai Számvevőszék jelentése szerint a visszaélések aránya 2 százalék alatt volt, ami nem számít jelentősnek. A magyar kormány 6,5 millió eurót vissza is fizetett a szabálytalan felhasználás miatt. Andreeva szerint nem lehet kizárólag a bizottságot hibáztatni, hiszen a forrásokat közösen kezelik a tagállamokkal.
A szóvivő azt mondta, támogatja a tényfeltáró újságírást, de a szerzőnek felajánlottak egy tájékoztatót, amit nem fogadott el, és mindössze három órát adott a bizottság sajtószolgálatának nagyon részletes kérdések megválaszolására. Ezt a New York Times tudósítója cáfolta, mondván több emberrel beszéltek a bizottságból, és a válaszadásra nem három órát, hanem három napot adtak.
Erre a bizottság szóvivője úgy válaszolt, olyan emberekkel beszéltek, akik hivatalosan nem nyilatkozhatnak, szemben a szóvivőkkel, nekik pedig csütörtök este küldték el a kérdéseket, pénteken viszont egyéb feladataik is vannak, így nem tudtak válaszolni a cikk megjelenése előtt.
Az újságírók emlékeztették a szóvivőt, hogy álszentség lehet ellenőrzésekről beszéni olyan esetekben, mint a cseh Andrej Babisé, akit EU-s forrásokkal kapcsolatos visszaélésekkel vádoltak meg, vagy a szlovák Jan Kuciaké, aki éppen hasonló ügyben nyomozott, amikor meggyilkolták. Említették Magyarországot is, ahol a miniszterelnökhöz köthető emberek komoly uniós pénzeket tesznek zsebre.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.