Az Élősködők letarolta az Oscar-gálát

FILM
2020 február 10., 02:40

Vasárnapról hétfő reggelre zajlott a 92. Oscar-gála, melynek a tavalyihoz hasonlóan idén sem voltak házigazdái, hanem Hollwood ismertebb és fontosabb szereplői egymást konferálják fel a színpadon. 

Komoly meglepetésre az este legnagyobb sikertörténete a dél-koreai Bong Joon-ho filmje, az Élősködők lett, ami elvitte a legjobb film, a legjobb rendezés, a legjobb forgatókönyv és a legjobb nemzetközi film díját is. 

Jane Fonda átadja Bong Joon-ho rendezőnek az Oscart
photo_camera Jane Fonda átadja Bong Joon-ho rendezőnek az Oscart Fotó: MARK RALSTON/AFP

A vígjáték/thriller hatáterületén mozgó, Cannesben Arany Pálmát nyerő Élősködők volt az első dél-koreai film, ami Oscart nyert, ráadásul rögtön négyet, és ez az első nem amerikai film, ami megnyerte a legrangosabb díjat, a legjobb filmnek járó Oscart. 

A gála legvégén bejelentett legjobb film díja azért is keltett komoly meglepetést, mert addigra Bong Joon-ho már megkapta a legjobb nemzetközi film és a legjobb rendező díját, és ezért mindenki, ő maga is szemmel láthatólag úgy számolt, hogy a titkos esélyesként emlegetett Élősködők nem nyerhet mondjuk a Jokerrel vagy az 1917-tel szemben. 

A legjobb férfi színész díjánál bejött a papírforma, Joker megformálásáért Joaquin Phoenix kapta, aki beszédében szenvedélyesen állt ki az állatok jogai mellett. A legjobb női színész pedig Renée Zellweger lett a Judy főszerepéért. 

Az este egyik legjobban várt eredménye idén nem a fő, hanem a mellékszereplőkről szólt: Brad Pitt megnyerte élete első Oscar-díját, a legjobb férfi mellékszereplőnek választottak a Volt egyszer egy Hollwoodban nyújtott alakításáért. 

Pitt győzelmét ugyanúgy elég sokan előre biztosra vették, ahogy a legjobb női mellékszereplő díjazottja sem hozott nagyobb meglepetést: Laura Dern nyerte, a Házassági történetben szereplő ügyvéd alakításáért. 

photo_camera Fotó: MARK RALSTON/AFP

A színészi díjak alapján abszolút bejött a papírforma, Zellweger, Phoenix, Pitt és Dern győzelmével pont azok nyertek, kiket a legtöbben a legesélyesebbnek tippeltek. 

A legjobb adaptált forgatókönyvnek járó elismerést a Jojo Nyuszi című alkotásnak ítélték oda. A legjobb operatőr a brit Roger Deakins lett az 1917-ért. Ez volt a tizenhatodik jelölése és a második díja, a Blade Runner 2049-ért is díjazták 2017-ben.

A legjobb filmzenéért járó Oscart az izlandi Hildur Guðnadóttir kapta a Joker zenéjéért. A legjobb dalért járó Sir Elton John és Bernie Taupin kapta az Elton John életéről szóló Rocketman című filmben elhangzó dalért. Elton Johnnak ez a második Oscarja, 1994-ben az Oroszlánkirály főcímdaláért már nyert egyet. 

Az év legjobb dokumentumfilmje az American Factory lett, amiről itt írtunk hosszabban. Az Obama-házaspár produkciós irodája által összehozott film egy ohiói gyárról szól, amit kínai tulajdonos nyit újra. A legjobb rövid dokumentumfilm az afgán deszkás lányok életét bemutató Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl) lett. A legjobb vágás díját a magyarra Az aszfalt királyai névre fordított Ford v Ferrari nyerte. 

A legjobb animációs film a Toy Story 4 lett.

A legjobb rövid animációs film a Hair Love.

link Forrás
  • Legjobb hangvágás: Ford vs Ferrari
  • Legjobb hangkeverés: 1917
  • Legjobb jelmeztervezés: Little Women
  • Legjobb látványtervezés: Volt egyszer egy Hollwood
  • Legjobb vizuális effektusok: 1917
  • Legjobb smink/haj: Bombshell

Az este meglepetésvendége Eminem volt, akinek a fellépését sikerült teljesen titokban tartani. A rapper a 2002-es filmjének betétdalát, a Lose Yourself-t adta elő.

Az este váratlan, de nem túl izgalmas bejelentését Tom Hanks hozta össze, aki elmondta, hogy idén decemberben egy filmtörténeti múzeumot nyitnak Los Angelesben. 

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.