Szívesen elfoglalja a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács társelnöki posztját, de előbb megvárja az Európai Bizottság állásfoglalását, mondta a Politicónak Günther Oettinger korábbi EU-biztos, akinek a kinevezése múlt héten jelent meg a Magyar Közlönyben.
Létezik ugyanis egy szabály, amely előírja, hogy a korábbi EU-biztosoknak a hivatalból való távozásuk utáni első két évben értesíteniük kell a Bizottságot, ha új állást kapnak. Az előírás azt szolgálja, hogy elkerüljék az esetleges érdekkonfliktusokat.
Oettinger kinevezése európai szinten is kritikákat váltott ki, Daniel Freund zöld európai parlamenti képviselő például azt mondta, Oettinger ezzel „olyan rezsimet hitelesít, amely támadja a tudomány szabadságát”.
A volt EU-biztos ezt visszautasította: „Benne van a nevében is. A Nemzeti Tudománypolitikai Tanácsnak tanácsadói szerepe van, semmiben nem hoz döntést. Mindig fontos volt számomra a tudomány és az oktatás szabadsága. Ezért sem fogadom el ezt a kritikát. Nagyon túlzónak találom”.
Azt mondta, nem tud róla, hogy a pozícióval fizetés járna, és társelnökként segíteni szeretné a magyar tudomány fejlődését, „formálná a megbeszélések napirendjét, és hozzátenne a párbeszédhez”.
Oettinger Palkovics László innovációs miniszter mellett dolgozna, az intézmény egyetlen külföldi tagjaként.
Günther Oettinger német politikus, Angela Merkel párttársa a CDU-ban, az Európai Bizottság energiaügyi, költségvetési és digitális gazdaságért felelős biztosa is volt. Energiaügyi biztosként a magyar kormánynak vele kellett tárgyalnia a közműcégek felvásárlásáról, a rezsicsökkentésről és a paksi bővítésről is.
Híresen nagy híve a fosszilis energiahordozóknak és az atomenergiának, cserébe úgy gondolja, hogy a megújuló energia túlságosan nagy terhet jelent a gazdaságnak. Erről biztosként íratott is egy jelentést, amiben fel voltak sorolva az egyes energiaágazatokba folyó támogatások, majd Oettinger, amikor látta, hogy a fosszilis tüzelőanyagoknál és az atomenergiánál még a megújulóknál is brutálisabb számok szerepelnek, töröltette azokat a jelentésből.
Orbán Viktor évek óta jó kapcsolatot ápol vele. Előfordult, hogy Oettinger egy német üzletember magángépét használta, csak hogy le ne késse Orbán vacsoráját. (Erről korábban többször is írtunk, mert a helyzet felvetette a kérdést, hogy Oettinger segített-e a magyar kormánynak a paksi bővítést engedélyeztetni Brüsszelben. Oettinger mindig is határozottan állította, hogy nem.)