Olaszországban szerdáig összesen 10149-en fertőződtek meg (az elmúlt három napban mindennap ezernél is többen), a halálos áldozatok száma pedig 631.
Az olasz Egészségügyi Intézet szerint a fertőzés terjedése nem kapcsolódik közvetlenül a kínai járványhoz, hiszen elkülönítették azt a három beteget (két turistát és egy Vuhanból hazatért olaszt), akik kapcsolatba léphettek kínaiakkal. Így ők Olaszországban már senkinek sem adhatták tovább a fertőzést. Friss tanulmányukban azt is kimutatták, hogy a vírus már egy ideje jelen volt Olaszországban, amikor Codognóban azonosították az első beteget. Vagyis akik pozitív tesztet produkáltak, már második-harmadik generációs fertőzöttek voltak.
Ha összességében rosszul is festenek a számok, Codognóban tegnap már nem találtak új beteget, a polgármester szerint azért, mert nagyon komolyan vették a lezárással járó előírásokat.
Az olasz betegek 62 százaléka férfi, többségük idős. Így áll a fertőzöttek száma korosztályi bontásban:
Olaszországban ezen a héten már mindenhol érvényben vannak a karanténintézkedések. Piacenzában, ahol 600 fertőzöttet találtak, csendesek az utcák, a BBC szerint legfeljebb szirénákat lehet hallani, az emberek pedig egyre kevésbé érzik azt, hogy „rendezett társadalomban élnek, és védi őket a technológia”. Bolognában nyitva vannak a boltok és a kávézók, a vásárlóknak és a dolgozóknak viszont biztonságos távolságot kell tartaniuk. „Azt kérik tőlünk, hogy csak kaját venni menjünk ki. A rendelet óta az olaszok rájöttek, hogy nagyon komoly a helyzet, jól kell viselkednünk, és követnünk kell a szabályokat” - mondta egy árus.
A vírus alaposan megrázta az olasz gazdaságot, amit 25 milliárd eurós csomaggal élénkítene a kormány, péntekig el is fogadhatják az első, 12,5 milliárdról szóló intézkedéseket. Ezekkel segítenék az időszakosan munka nélkül maradt embereket, a kis- és közepes vállalkozásokat és azokat a cégeket, amelyek forgalma legalább 25 százalékkal csökkent.
Olaszország után Franciaországban azonosították eddig a legtöbb fertőzöttet Európában (1784-et), itt a halálos áldozatok száma 33, közülük 23-an 75 év felettiek. A további sorrend:
A Guardian szerint a francia kormány arra készül, hogy hármas fokozatra emeli a készültséget, miközben az ország a vasárnapi helyhatósági választások első fordulójára készül. Arra biztatják az embereket, hogy nyugodtan menjenek szavazni, mert semmivel sem veszélyesebb, mint elmenni bevásárolni egy szupermarketbe.
Felmerült, hogy Emmanuel Macron kabinetfőnöke is elkaphatta a fertőzést, ezért szigorították az elnökkel kapcsolatos intézkedéseket. A Cannes-i Filmfesztivál szervezői egyelőre bizakodnak, hogy nem kell lefújniuk a május 12-23-ra tervezett eseményt, de nem zárták ki a lehetőségét.
Szerdán meghalt az első belga koronavírusos beteg is, egy 90 éves férfi. A briteknél pedig önkéntes karanténba vonult egy parlamenti képviselő, mert korábban találkozott a fertőzöttnek bizonyult egészségügyi államtitkárral.
Romániához hasonlóan Moldovában is úgy döntöttek, hogy bezárják az ország összes óvodát, iskolát és egyetemet, hogy megelőzzék a vírus terjedését, hiába csak három fertőzöttet azonosítottak eddig.
Romániában pedig a rendőrség és a csendőrség közbelépését kérte az Arad Megyei Közegészségügyi igazgatóság kedden este, számolt be a Maszol. A nadabi karanténközpontban több tucat külföldről hazatért vendégmunkás és turista megtagadta a karanténba vonulást, mert elégedetlenek voltak a körülményekkel, amit egy magánegyetem egyik épületében biztosítottak számukra.
Az Arad Megyei Prefektúra viszont azt írta késő esti sajtóközleményében, hogy azért tagadták meg a karanténba helyezést, mert nem érezték rosszul magukat, nincsenek betegségre utaló tüneteik. Végül sikerült meggyőzni az embereket, hogy vonuljanak karanténba egy másik helyszínen, nem tudni, pontosan hol.
Spanyolországban sorra mondják le a nagy rendezvényeket, most éppen a Las Fallas tűzkarnevál esett áldozatul, ami vasárnap indult volna Valenciában. Ez minden évben több tízezer turistát vonz heteken keresztül, és a város nagyjából 700 millió eurót veszít, ha teljesen elmarad.
Lemondták a barcelonai mobilkongresszust, a málagai filmfesztivált, több koncertet és színházi előadásokat is.
Március 11-e és április 19-e közt Berlinben sem tartanak színházi előadásokat és koncerteket, és ugyanezt tanácsolták a magánszínházaknak is. A német kormány kedden bejelentette azt is, hogy megerősítik a rendőri jelenlétet a déli határon, és nem javasolják az embereknek, hogy Olaszországba utazzanak.