Most, hogy a koronavírus-járvány Magyarországon is begyűrűzni látszik, egyre több olvasónkkal fordulhat elő, hogy egy időre kiesik a munkavégzésből. A háztartásoknak nagyon nem mindegy, hogy a kényszerszünet hogy befolyásolja a dolgozó családtagok jövedelmét, ezért összeszedtük, mire számíthatnak, akiket hosszabb-rövidebb időre eltávolít a munkahelyéről a járvány.
A BDO Legal Ügyvédi Iroda HR portálon megjelent összefoglalója szerint a legtisztább helyzet azoké, akiket
Ők ugyanis hivatalosan keresőképtelennek számítanak, így jogosultak táppénzre, a keresőképtelenség fennállásának első napjától.
Aki viszont úgy marad otthon, hogy nem tiltották el a munkavégzéstől,
annak a jelenlegi érvényes szabályok szerint nincs lehetősége igénybe venni ezt a támogatást.
Ezek a dolgozók, hacsak nem tudnak otthoni munkavégzésre (home office-ra) átállni, egyelőre mindenképpen rosszul jönnek ki a helyzetből. Vagy úgy döntenek, hogy elhasználják az éves szabadnapkeretük egy jelentős részét, vagy fizetés nélküli szabadságot kérnek. Utóbbi azonban biztos jövedelemkiesés.
Persze a munkáltató dönthet úgy, hogy a kényszerhelyzetben önként vállalja a bér kifizetését az intézkedéssel érintett időszakra, de erre semmi sem kötelezi őket.
A home office munkavégzésnek is meghatározott szabályai vannak. Ha a munkáltató egyoldalú intézkedésként rendeli el a munkaszerződéstől eltérő, „más munkahelyen történő” munkavégzést,
annak az éves felső korlátja 44 munkanap vagy 352 munkaóra.
Amikor Orbán Viktor miniszterelnök péntek este bejelentette az iskolák központi bezárását és az átállást a digitális oktatásra, azt mondta: azoknak a gyerekeknek akiknek az elhelyezését nem tudják megoldani a szüleik, kis csoportokban biztosítanák a felügyeletét. Az otthon maradó szülők esetleges kompenzálásáról nem beszélt.
Pedig bőven lehetnek olyan szülők, akik a saját szüleiken kívül nem tudják kire bízni napközben a gyerekeiket, ők viszont az idősek veszélyeztetettsége miatt most kiesnek. Ha ezek a szülők mind az Orbán említette kiscsoportos felügyeletbe adnák a gyerekeiket, az a járványügyi intézkedésnek a hatékonyságát erősen csökkentené.
A környező országok példájából is az látszik: a legtöbbjükben igyekeznek valahogy megoldani, hogy a szülők otthon tudjanak maradni gyerekeikkel, úgy, hogy közben a család megélhetése sem kerül veszélybe. Ez a legtöbb esetben valamilyen állami felelősségvállalást jelent.