Műholdas felvételek szerint az eddig feltételezettnél jelentősen több észak-koreai, vagyis lakosság kb. 60 százaléka él teljes nyomorban – áll a bécsi közgazdasági egyetem makroökonómiai intézetének vezetője, Jesus Crespo Cuaresma 2018-as adatokra hivatkozó tanulmányában, amit a Palgrave Communications szaklap ismertetett.
A jövedelmi és szegénységi szintről szinte semmiféle adat nem áll rendelkezésre Észak-Koreából. A közgazdász és csapata ezért éjszaka készült műholdas felvételek kiértékelésén alapuló becsléseket állított fel. Cuaresma azt mondta:
„Az Észak-Korea különböző térségeiben műholdakkal mért fényerősség információval szolgál a szegénység szintjéről. Általánosságban elmondható, hogy egy terület vagy ország megvilágítása egyenes arányban áll a fogyasztással és a helyi termelő tevékenységgel.”
Ennek alapján lehetővé vált megbecsülni Észak-Korea hazai össztermékét (GDP) – mondta a közgazdász, aki szerint ebből arra lehet következtetni, hogy a szegénység is jelentősen magasabb a korábbi tanulmányokban kb. 40 százalékra becsült szintnél. A bécsi egyetem kutatói szerint az észak-koreaiak 60 százaléka, vagyis kb. 15 millió ember élhet teljes nyomorban. Az egy főre jutó éves átlagos jövedelem 790 dollár, ami a legalacsonyabbak között van a világon.
A teljes szegénység akkor áll fenn, ha egy háztartás, vagyis egy család, vagy egy személy jövedelme az alapvető szükségletek (élelmiszer, lakhatás, biztonságos ivóvízellátás, oktatás, egészségügyi ellátás) biztosításához szükséges szint alatt van.
A magas felbontású műholdas képek tanúsága szerint az utóbbi évtizedben nagyon ingadozó volt az észak-koreaiak jövedelmi helyzete. „Az Észak-Korea ellen elrendelt nemzetközi szankciók megmagyarázhatják a jövedelmi és szegénységi szintek ingadozásait, amelyeket a vizsgált időszakban, 2012 és 2018 között figyelhettünk meg” – közölte Cuaresma. (MTI)