Egész oldalas fizetett hirdetést jelent meg a német Frankfurter Allgemeine Zeitung napilapban a minap: Carlo Calenda európai parlamenti képviselő, volt olasz gazdasági miniszter és több olasz polgármester nyílt levélben folyamodnak a német kormányhoz, támogassa, hogy az Európai Unió „koronakötvények” kiadásával jusson hitelhez a koronavírus-járvány miatt bajba jutott tagországok megsegítésére - írja a Politico.
A levél erősen támadja, „erkölcstelenséggel”, és „pitiáner nemzeti egoizmussal” vádolja a közös uniós hitelfelvételt elutasító holland kormányt, és arra kéri a német vezetést, ne kövesse a példájukat, és az ország náci múltját szem előtt tartva „hozza meg a helyes döntést.”
Ahogy a napokban mi is írtunk róla, az EU-s tagállamok vezetőinek a legutóbbi csúcstalálkozóján az olaszok és több más, főleg déli tagállam kezdeményezte a közös hitelfelvételt.
Az ötlet támogatói azt akarták volna elérni, hogy a tagállamok ne egyenként adósodjanak el újabb államkötvények kibocsájtásával, hanem áruljon kötvényeket az EU, és a tagállamok közösen adjanak garanciát a vásárlóknak arra, hogy a pénzüket tényleg visszakapják.
A lépést azonban határozottan ellenezték az elmúlt évtized nagy spórolói, mint például Németország vagy Hollandia, akik a leginkább kockázatot vállalnának a hitelfelvétellel. Hiszen előfordulhat, hogy a végén nekik kell jót állniuk a máshol elköltött hitelekért.