A tajvani kormány szerint az emberek nem kérnek sem a diktatúrából, sem Kína fenyegetőzéséből

külföld
2020 május 29., 10:27

A tajvani emberek nem fogják a diktatúrát választani, és az erőszak előtt sem hajtanak fejet, közölte a kormány pénteken, miután a kínai központi vezetés tagjai egy, a tajvani függetlenségi mozgalom elfojtására hozott törvény évfordulója alkalmából Pekingben tartott eseményen kijelentették, békés úton kívánnak újraegyesülni, de ha úgy nem megy, nem vetik el a katona megoldás lehetőségét sem.

A kínai ügyekkel foglalkozó tajvani tanács közleményében azt írta, az, hogy Peking háborúval fenyegetőzik, ellentétes a nemzetközi joggal.

Li Cuo-cseng tábornok, a kínai katonai bizottság hadsereget irányító testületének elnöke az eseményen kijelentette: amennyiben a békés újraegyesülés lehetősége már nem állna fenn, a kínai hadsereg minden eszközt bevet annak érdekében, hogy leverjen bármilyen jellegű szeparatista törekvést. „Nem ígérjük, hogy nem alkalmazunk erőszakot, ezt a lehetőséget fenntartjuk, és minden szükséges lépést megteszünk a Tajvani-szoros helyzetének stabilizálására és ellenőrzésére” - fogalmazott.

Egy katona fegyverdemonstrációt tart a tajvani elnöknek.
photo_camera Egy katona fegyverdemonstrációt tart a tajvani elnöknek. Fotó: SAM YEH/AFP

Kína saját területe részeként tekint az egyébként 1949 óta saját kormányzattal rendelkező Tajvanra. Peking és Tajpej között a viszony több éves közeledés után ismét fagyossá vált azt követően, hogy a Caj Jing-ven tajvani elnök vezette kormányzat elutasította azt az 1992-ben elfogadott, az egy Kína elvét magában foglaló egyezményt, amelyet Peking a tárgyalások alapfeltételeként kezel. A kínai kormányzat azóta diplomáciai eszközökkel igyekszik korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmaz Tajvannal szemben, és rendszeres hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében.
Caj ráadásul május 20-i, második mandátumára szóló beiktatásakor kijelentette: Tajvan sohasem fogadja el az egy ország, két rendszer elvét. A kapcsolatokban további feszültségforrást jelent a pekingi kormányzat által csütörtökön elfogadott, Hongkongra vonatkozó nemzetbiztonsági törvény is, amelyre reagálva Tajvan bejelentette, hogy hongkongi menedékkérők megsegítését célzó humanitárius akcióterven dolgozik.

(Reuters/MTI)