A világ legeldugottabb szegleteibe is eljut a műanyag

természet
2020 június 24., 12:19

Először találtak mikroműanyag-szemcséket a Déli-sarkvidék szárazföldjén élő mikroorganizmusokban egy szerdán publikált tanulmány szerint. Ennek súlyos következményei lehetnek a klímaváltozás miatt amúgy is veszélyeztetett antarktiszi élővilágra.

Az olaszországi Sienai Egyetem tudósai vezette kutatócsoport a déli-óceáni György király-szigeten gyűjtött apró élőlényeket egy mohával és zuzmóval borított szigetelőanyag-darabról. Infravörös képalkotó technológiával polisztirolszemcséket (a szigetelő alapanyaga) találtak kicsiny ugróvillások (Cryptopygus antarcticus) tápcsatornájában. Ezeket az apró ízeltlábúakat az Antarktisz jéggel nem borított területein a domináns fajok közé sorolják, táplálékuk általában zuzmó és mikroalgák.

Szokatlan látvány: a György király-sziget hó nélkül
photo_camera Szokatlan látvány: a György király-sziget hó nélkül Fotó: -/AFP

A Biology Letters tudományos lapban megjelent tanulmány szerzői szerint az ugróvillások szokásos táplálékuk fogyasztása közben eszik meg a műanyagszemcséket. Úgy vélik, a bélrendszerükben talált szemcsék arra utalnak, hogy a mikroműanyag-szennyezés már mélyen beszűrődött az emberi világtól távol eső antarktiszi szárazföldi táplálékláncba. Ha ezekbe a fajokba már bekerült a mikroműanyag, akkor ott lehet a talajban és bejuthatott az ugróvillásokat fogyasztó ragadozók, az atkák szervezetébe is - mondta Elisa Bergami, a Sienai Egyetem kutatója.

Noha az óceánok műanyagszennyezését régóta vizsgálják, keveset tudni arról, hogy mennyi mikroműanyag található a déli-sarkvidéki szárazföldön. A kutatóbázisok, a katonai létesítmények és a turisták a Déli-Shetland-szigetek részét képező György király-szigetet „az Antarktisz egyik legszennyezettebb régiójává tették” a tudósok szerint.

A Tasmaniai Egyetem kutatói áprilisban megjelent tanulmányukban arról írtak, hogy először találtak mikroműanyag-szennyezést antarktiszi jégmintákban. Friss fejlemény, hogy a koronavírus-járvány ideje alatt sosem látott mennyiségű műanyag hulladék árasztotta el a Földet. (CNN, MTI)