Közzétette húsz legolvasottabb 2020-as anyagának toplistáját a világ egyik legismertebb politikai híroldala, a Politico európai mutációja.
Ahogy azt várni lehetett, ezen a fronton is tarolt a koronavírus: a 20 anyagból 15 valamilyen módon a járvány témájához kapcsolódik, összesen tehát 5 olyan téma/cikk akadt egész évben, ami nem a járványról szólt és tömegeket érdekelt.
Ezek a következők voltak, Fordított sorrendben:
Illetve a toplista hatodik helyén végzett, Jelentés: Magyarország már nem demokrácia című anyag, ami így az év legtöbbször megnyitott nem-covidos Politico-cikke lett. Az írás egyébként a Freedom House nevű civil szervezet éves jelentéséről szól, ami Magyarországot a félig szilárd demokrácia kategóriájából átminősítette “hibrid rezsimmé”.
A Freedom House meghatározása szerint
a hibrid rezsimekben tartanak ugyan választásokat, de törékenyek a demokratikus intézmények, és alapvető kihívások elé állítják a politikai és polgári szabadságjogokat.
A jelentés a Balkán egy részét (Bosznia-Hercegovinát, Szerbiát, Koszovót, Montenegrót, Albániát, Észak-Macedóniát), Ukrajnát, Moldovát és Grúziát vette Magyarországgal egy kalap alá.
Ez az ötből a középső kategória. A hibrid rezsimekhez képest előrébb sorolják a szilárd (Csehország, Szlovénia, Szlovákia, Észtország, Lettország, Litvánia) és félig szilárd demokráciákat (Lengyelország, Horvátország, Románia, Bulgária), és hátrébb a félig (Örményország) vagy teljesen szilárd autoriter államokat (Oroszország és az egykori szovjet tagországok).
A legutóbbi jelentésben még Magyarországra is félig szilárd, 2015 előtt pedig szilárd demokráciaként tekintettek. Vagyis rövid időn belül két kategóriát zuhantunk, ami példátlan a 25 éve rendszeresen kiadott jelentés történetében.