Az uniós helyreállítási alapból fizetné a kormány az orvosok béremelését

Egészségügy
2021 április 19., 05:49

300 milliárd forintot költene a kormány egészségügyi bérfejlesztésre az uniós helyreállítási alapból, írja a közzétett tervezet alapján a G7. Ez szinte teljesen megegyezik azzal az összeggel, amennyit a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) költségvetése szerint idén bérrendezésre szánnak.

Vagyis a jelentős orvosbéremelést, valamint a háziorvosok, ápolók, fogorvosok és kollégáik bérrendezését is az uniós támogatásból finanszíroznák.

Orbán Viktor kormányfõ (b) fogadja Kincses Gyulát, a Magyar Orvosi Kamara elnökét (j), valamint Álmos Péter Zoltánt (j2) és Lénárd Ritát, a Magyar Orvosi Kamara alelnökeit a Karmelita kolostor teraszán 2020. október 3-án
photo_camera Orbán Viktor fogadja Kincses Gyulát, a Magyar Orvosi Kamara elnökét, valamint Álmos Péter Zoltánt és Lénárd Ritát, a Magyar Orvosi Kamara alelnökeit a Karmelita kolostor teraszán 2020. október 3-án Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher/MTI/MTVA

A béremelések az összes egészségügyi kiadás csaknem 20 százalékát teszik ki, ami azt jelenti, hogy a 2018-as 6,8 százalékhoz képest 2021-ben már 7,4 százalékot költ az állam egészségügyre GDP-arányosan. Az uniós átlag 9,9 százalék.

A kormány a szakemberhiánnyal indokolja a pénz felhasználásának módját:

„A betegek közvetlen ellátásában résztvevők száma a külföldi lehetőségek és a magánellátás megerősödésének elszívó hatása, a pályát elhagyók nagy száma, illetve a pályát kevesebben választók miatt mostanra már nem tekinthető elégségesnek a biztonságos betegellátás biztosításához.”