A kínai kormány által kedden közzétett statisztikákból azt látni, hogy évtizedes szinten is erőteljesen lelassult a kínai népesség növekedése, írja a BBC. Az elmúlt 10 évben az átlagos éves növekedési ráta 0,53 százalék volt, míg 2000 és 2010 között ez még 0,57 százalék volt.
Kínában 1,4 milliárd ember él, de évek óta sok gondot okoz a kormánynak, hogy öregszik a társadalom, nem születik elég gyerek ahhoz, hogy el lehessen kerülni a lakosság számának előbb-utóbb bekövetkező csökkenését, és egyre nagyobb a nyomás a kínai nyugdíjrendszeren is. A pekingi kormány már különféle ösztönzőkkel próbálja rávenni a nőket arra, hogy több gyereket szüljenek.
Az utóbbi hónapokban a kínai állami médiában többször arról számoltak be, hogy a következő néhány évben már csökkenésnek indulhat a népességszám, amely az ENSZ korábbi előrejelzései szerint 2030-ban fog tetőzni.
A mostani értékek egy tavaly év végi népszámlálás után derültek ki, és mivel a felmérés során országszerte sok millió embert keresnek fel a kérdezőbiztosok, Pekingben ezt tartják a legátfogóbb statisztikának a demográfiai folyamatokkal kapcsolatban.
A kínai demográfia alakulását a mai napig alapvetően befolyásolja az 1979-ben bevezetett állami születéskorlátozási program, mely során családonként csak egy gyerek vállalását támogatta a kormány, több gyerek vállalásáért pedig szankciók járhattak, illetve sok esetben kötelezően elrendelt abortuszon kellett átesniük a kínai nőknek. A kínai kormány 2016-ban törölte el ezt a rendelkezést.