Frissítette az oltottsági adatokat az európai járványügyi központ. Innen - és nem a magyar kormányzati oldalról - lehet megtudni, hogy milyen típusú oltást választottak a múlt héten a magyarok.
Az ECDC adatai szerint 361 391 első oltást kaptak itthon a 18 év felettiek. A vakcinák száma és aránya így oszlott meg:
Az ECDC és a naponta jelentett hivatalos adatok között van eltérés, ennek oka, hogy az európai központ a 18 év felettiek oltásáról számol be, de itthon már a 16-17 éveseket is oltják. Vagyis a fenti adatoknál többen kaptak múlt héten oltást Magyarországon, a magyar és a nemzetközi adatbázisban szereplő számok között a múlt héten 22 455 volt a különbség.
Ha nem csak a múlt hetet nézzük, hanem az eddigi beadott összes első és második oltást, akkor is a Pfizer-Biontechből adták be Magyarországon a legtöbbet. A Szputnyik a második, a Sinopharm a harmadik.
Az AstraZenecánál március óta elvileg három hónap a különbség az első és a második oltások között, vagyis most kell majd nagy számban beadni ebből a vakcinából az ismétlést (igaz, előrébb lehet már hozni a ráoltást).
Az is látszik, hogy a kínaiból alaposan túlrendelte magát a kormány. A leszállított és felhasznált oltóanyagok a múlt hétig:
A vakcinabeszerzés állása és a még lekötött darabok a legfrissebb adatok szerint.
Az ECDC adatai szerint messze Magyarországon volt a legmagasabb lakosságarányosan a beérkező vakcinák száma, 100 emberre már 149 adag vakcina jutott. Ehhez jött azóta a plusz 700 ezer kínai vakcina, és még 340 ezer Pfizer. És van még bőven lekötött tétel.
A vakcinabőség beköszöntével ugyanakkor jelentősen belassult az oltási program itthon. Az oltópontokra ezen a héten is kikerül majd 175 ezer adag Pfizer, de lehet, hogy az már nem fog teljesen elfogyni. A 6 millió beoltottat már nagyon nehéz lesz elérni.
A G7 vette észre, hogy az ECDC adatai szerint csökkent a Magyarországra érkezett vakcinamennyiség. Pfizerből 22 230-cal, Modernából 4 000-rel kevesebb van. Alighanem elkezdtük teljesíteni azt az áprilisi ígéretünket, hogy megsegítjük az időközben egyébként már jobb járványügyi adatokkal rendelkező cseheket 40 ezer vakcinával. Erről mi is, a G7 is kérdezte a külügyet, de nem kaptunk választ. A prágai magyar nagykövet azt ígérte a cseh sajtónak, hogy május végéig befut a szállítmány.
Nincs adat az ECDC-ben arról, hogy a hozzánk hasonlóan jó beoltottságú Máltán mennyi vakcina van. Így Ciprus a második lakosságarányosan a 100 főre jutó vakcinaszámban (81, szemben a mi 149-ünkkel). Ezt nagyon jó arányban (86 százalék) használták fel. Egyelőre a felnőtt lakosság 47 százalékát oltották be.
Nálunk a helyzet az, hogy 13 milliónál is több adag vakcina érkezett eddig, ebből 8,3 milliót használtak fel első és második oltásra.
Korcsoportonkénti oltásban így állunk: