A szexuális visszaélést elkövető egyházi személyek - elsősorban katolikus papok - szigorúbb büntetése érdekében szinte egyszerre nyújtott be hasonló, de nem megegyező törvényjavaslatot a DK és a Párbeszéd. Tették ezt egy nappal azután, hogy a kormánypártok és a Jobbik megszavazták a pedofíliát és homoszexualitást összemosó törvényt.
Ez ugyanúgy elfogadhatatlan, mint a pedofília és a katolikus egyház összemosása - mondta a 444-nek Vadai Ágnes. A DK politikusa ugyanakkor a sajtótájékoztatóján úgy vezette fel a javaslatot, hogy „a Fidesz propagandacélú és a szexuális kisebbségeket sértő törvényének elfogadása után a DK ma egy valódi pedofilellenes törvényt nyújt be a parlamenthez, amely feltárná az egyházon belüli pedofil bűncselekményeket.” A Párbeszéd mai sajtóközleménye pedig úgy érvel: „Az egyházak, illetve az egyházi személyek speciális jellege - a napvilágra került ügyekből, illetve azok kezeléséből is kiindulva - elengedhetetlenné teszi speciális szabályozás bevezetését.”
A Szabó Tímea és Tordai Bence által már két hete benyújtott törvényjavaslat leszögezi, hogy „a pedofil ügyek más egyházakat is érintenek, de az elmúlt években a katolikus egyházról derült ki a legtöbb ilyen ügy, emiatt emeljük ki a módosító javaslatunk indoklásában ezen egyházat.”
A Párbeszéd a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvényt módosítaná úgy, hogy
az egyházi személyek se mentesülhessenek a bejelentési kötelezettség alól ilyen ügyekben.
Így módosulna a törvény, dőlttel az új betoldás: „(2) Az egyházi személy a hitéleti szolgálata során tudomására jutott, személyiségi jogot érintő információkat – a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett, a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekményre vonatkozó információk kivételével – nem köteles állami hatóság tudomására hozni.”
Az egyházi személy a hitéleti szolgálata során tudomására jutott, személyiségi jogot érintő információkat nem köteles állami hatóság tudomására hozni - olvasható a javaslat indoklásában. „E titoktartási kötelezettség jelenleg sem korlátlan, célszerű azonban tovább szűkíteni oly módon, hogy az ne terjedjen ki a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett, a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekményre vonatkozó információkra.”
A gyónási titkokra mindjárt visszatérünk a DK-nál, de addig is egy további párbeszédes javaslat: „Az ismertté vált esetek egyházon belüli kezelése elengedhetetlenné teszi annak előírását, hogy a jogi személyiséggel rendelkező vallási közösségek belső szabályzatot fogadjanak el a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények megelőzése, az azokkal összefüggő bejelentések elintézése, valamint azok sértettjeinek segítése tárgyában, valamint annak előírását is, hogy e szabályzatot, valamint a bejelentések elintézésének eljárásrendjét közérthető megfogalmazásban a vallási közösség honlapján közzé kelljen tenni. E kötelezettség előírásával biztosítható a sértettek jogainak érvényesülése, valamint a kellő transzparencia megteremtése.”
Az elmúlt hónapokban több eset is napvilágot látott, amelyben egyházi személyek követtek el gyermekek elleni szexuális bűncselekményeket, következmények nélkül: a mai napig szabadlábon vannak, maradhattak az egyházban, sőt fiatalokkal, gyerekekkel is foglalkozhatnak - érvelt Vadai, miközben valójában sokkal régebb óta kerülnek elő ilyen esetek, és volt olyan, amelynek lett jogi következménye.
A Demokratikus Koalíció pedofilellenes törvényjavaslata értelmében, idézem a közleményüket:
Kérdésemre Vadai azt mondta: itt arra gondoltak, hogy a pedofiltörvény nevesít helyzeteket és foglalkozásokat, mint például az állatkert és a strand, ahol nem dolgozhat elítélt ember. Ehhez tennék hozzá a hittanórákat és a templomokat.
Amikor felvetem Vadainak, hogy nem nagyon van olyan ország, ahol a gyónási titok feloldására köteleznének katolikus papokat, a képviselő sem tud ilyen példát említeni. Azt is megemlítem neki, hogy a szembenézésben általa is példának tekintett Ferenc pápa is mereven ellenzi ezt, mire Vadai hangsúlyozza, hogy ők nyitottak a párbeszédre, és el tudják képzelni, hogy van más megoldás. A Demokratikus Koalíció pedofilellenes törvényjavaslatát a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciának is eljuttatja, egyben konzultációt kezdeményez arról, hogy az Országgyűlés milyen törvényjavaslattal segítse elő a katolikus egyház megtisztulását, amelyet Ferenc pápa is követel.
A törvényjavaslat azóta felkerült szövegéből egyértelmű, hogy a DK nem azt írná elő, hogy két hét alatt zavarják le a vizsgálatot, hanem hogy ennyi idő alatt induljon el belső vizsgálat, amelynek eredményét fél éven belül kell nyilvánosságra hozni. Az indoklásban az is szerepel, hogy nem csak az egyházi közegben akarnak tényfeltárást:
„A javaslat a gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézményeket érintően is kezdeményezi vizsgálat lefolytatását.”
Alapos múltfeltáró vizsgálatokra valóban nagy szükség lenne egyházon belül és kívül, de ezektől Gulyás Gergely nemrég elzárkózott.