Az év eddigi legsúlyosabb magyar vonatkozású botránya robbant ki vasárnap délután: nemzetközi tényfeltáró csapat nyomozta ki, hogy a Pegasus nevű izraeli kémszoftverrel figyeltek meg kormánykritikus magyar újságírókat, vállalkozókat és politikusokat.
Bár a következő napokban további részletek nyilvánosságra hozatalát ígérik, az már tudható, hogy legalább tíz magyar ügyvéd, egy ellenzéki politikus és öt újságíró is érintett a botrányban, köztük a Direkt36 újságírói és Varga Zoltán, a Centrál Médiacsoport tulajdonosa.
A 444.hu az ügyben az alábbi kérdéseket tette föl.
A Kormányzati Tájékoztatási Központtól öt kérdésre várjuk a választ:
- Pontosan melyik nemzetbiztonsági szerv vett részt a fent felsorolt közéleti szereplők, újságírók megfigyelésében?
- Kinek az utasítása alapján figyeltek meg újságírókat és más közéleti szereplőket?
- Mi volt az indoka ezeknek a megfigyeléseknek?
- Tervezik-e vizsgálni, hogy jogszerűek voltak-e ezek a megfigyelések?
- Lennének-e a kormányban személyi következményei, ha kiderülne, jogalap nélkül figyeltek meg újságírókat Magyarországon?
Az Igazságügyi Minisztériumtól pedig ezeket kérdeztük:
- Pontosan melyik nemzetbiztonsági szerv vett részt a fent felsorolt közéleti szereplők, újságírók megfigyelésében?
- Kinek az utasítása alapján figyeltek meg újságírókat és más közéleti szereplőket? Varga Judit miniszter asszony tudott-e ezekről az utasításokról, esetleg ő adta-e ki azokat?
- Mi volt az indoka ezeknek a megfigyeléseknek?
- Tervezik-e vizsgálni, hogy jogszerűek voltak-e ezek a megfigyelések? Amennyiben jogellenesen figyelték meg ezeket a közéleti szereplőket Magyarországon, tervezi-e a lemondását az igazságügyi miniszter? Milyen más következményeket látnak kívánatosnak egy ilyen eset után?
Megkérdeztük az izraeli nagykövetséget, hogy:
- Izrael felülvizsgálja-e az eszköz magyarországi exportengedélyét, miután kiderült, hogy azt közéleti szereplők megfigyelésére használták?
Amint választ kapunk bármelyik kérdésünkre, azonnal megírjuk.