„Ez a népszavazás a demokrácia megcsúfolása, semmi több mint öncélú gyűlöletkeltés: a hatalom magyart fordít magyar ellen, megbélyegez, megoszt, csak hogy elterelje a figyelmet a valódi problémákról és saját bűneiről. Ezen a gyűlöletkeltő kamunépszavazáson semmiféle módon nem szabad részt venni, ezért a Momentum bojkottra szólít fel mindenkit!” - reagált Fekete-Győr András, a Momentum miniszterelnök-jelöltje, miután Orbán Viktor bejelentette, „gyermekvédelmi népszavazást” tart a kormány a „szexuális propagandáról”.
Ezen a véleményen van Hadházy Ákos független képviselő is, aki többek közt a Momentum támogatásával indul az ellenzéki előválasztáson: „Az ellenzéknek viszont egyértelmű és határozott választ kell adni: a lehető leghatározottabban és legegységesebben kimondani, hogy ez csak egy figyelemelterelő, hazug kampányfogás. A világ egyik legrosszabb járványkezelése, 30000 halott és összeomlott egészségügy után, 8 hónappal a választások előtt ez nyilvánvalóan csak egy kampánytrükk.”
A DK is bojkottra utalt azzal, hogy „az orbáni népszavazás érvénytelen és eredménytelen lesz, tenni fogunk róla”. A párt szerint a kormány a helyreállítási alap körüli problémák és a megfigyelési botrány miatt kétségbeesett, és „újabb háborút talált ki magának »Brüsszellel«, ennek keretében hirdetett népszavazást”.
A Jobbik - ami a Fidesszel együtt megszavazta a homofób passzusokkal teleszórt pedofiltörvényt - még nem tette egyértelművé, támogatja-e a bojkottot. Jakab Péter azt írta, a népszavazás „egyértelmű terelés” a megfigyelési botrányról.
Karácsony Gergely főpolgármester Orbán után néhány perccel bejelentette: szintén népszavazást kezdeményez a Fudan Egyetemről, az autópálya-koncesszióról és az antitestszűrésekről.
A következő öt kérdést fogják feltenni az állampolgároknak: