Három nap alatt 392 koronavírusos beteg halt meg Magyarországon, ez azt jelenti, hogy ha az elmúlt hetet nézzük, naponta közel 150 áldozata van a járványnak. Jól mutatja a helyzet romlását, hogy az előző hétvégén még 304-en, azelőtt 214-en, azelőtt pedig 152-en haltak meg.
Közben egyre nagyobb teher hárul a kórházakra is. 649-en vannak lélegeztetőgépen, ami szinte pontosan megegyezik az egy évvel ezelőtti második hullám csúcsával. Ez a szám 36-tal magasabb a csütörtökinél.
6451-en vannak kórházban, több mint másfélszer annyian, mint két héttel ezelőtt. Szerencsére ez a kéthetes növekedési ütem egyre csökken, most 62 százalék, egy hete még a 100 százalékot is meghaladta.
Ezzel együtt komoly probléma, hogy sorozatban harmadszor kell ennyi súlyos beteget ápolni. A hétvégén részletesen írtunk róla, mennyire megnehezíti ez a fertőzöttek minőségi ellátását, miközben az egészségügy kevésbé tud figyelni a többi betegre is.
A hétvégén minden ötödik teszt pozitív lett, ami nagyon magas szám, sőt az elmúlt hetet egyben nézve minden negyedik teszt pozitív. Ez a harmadik hullám legrosszabb időszakát idézi.
Az elmúlt héten naponta átlagosan több mint 9000 új fertőzöttet találtak, ez szintén a harmadik hullám tetejének felel meg.
A járvány kirobbanása óta már több mint egymillió magyarnál azonosították a fertőzést. Ez viszont önmagában keveset árul el a védettségükről, hiszen köztük vannak azok is, akik egy évvel ezelőtt vagy még régebben kapták el a vírust.
Megyei szinten Veszprém, Vas és Tolna megyében a leggyorsabb most a növekedés, az elmúlt héten 40-50 százalékkal több fertőzöttet találtak, mint a megelőző héten. Lakosságarányosan továbbra is Szolnok, Csongrád és Békés megyében a legrosszabb a helyzet.
Az első oltások száma rövid ideig tartó, enyhe növekedés után egyértelműen beállt a napi 3500-as szintre. Kérdés, hogy a most következő oltási akció növelni fogja-e az oltási hajlandóságot azok körében, akik még egy adagot sem adattak be.
A harmadik oltások száma napi 34 ezer körül alakul, itt is megtorpant a növekedés.
Címlapkép: Balogh Zoltán/MTI/MTVA
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.