„Nekem az a célom, hogy itt mindenki örömére mindenki pénzt keressen, az önkormányzat is, meg mi is. És egyébként meg szép is legyen”.
November 23-án kimondták, hogy mégsem pletyka, valóban nagyszabású turisztikai beruházásra készülnek Badacsonyörsön. Tehát mégsem azért tarolták le az egész partot, hogy a régi kemping helyére egy, új, korszerűbb kempinget építsenek, hanem azért, hogy jó sok pénzt keressenek.
November közepén írtuk meg, hogy Badacsonyörsnél egy jelentős partszakaszt, az egykori kemping területét letarolták, rengeteg fát vágtak ki, és megkezdték a terület feltöltését. A helyszínen azt állították, a régi kemping helyett lesz ott egy új, a fák betegek voltak, a nádashoz meg természetesen nem nyúlnak.
A valóság az, hogy a beruházó egy négycsillagos szálloda, egy apartmanhotel és részben egy (nem sátras, hanem mobilházas) kemping építését tervezi a parton. Képviselőjük nem érti, miért van ekkora felháborodás, ami csak azért furcsa, mert eddig semmit nem kommunikáltak a lakosság felé arról, hogy mit terveznek, és amikor a helyszínen jártunk, nekünk is azt mondták, hogy a hotel csak pletyka, amit a helyiek terjesztenek.
„Komoly fejlesztéseket szeretnénk csinálni itt a következő egy évben innen kezdődően. Értelemszerűen. Egy területnek a turisztikai fejlesztése, de bármilyen fejlesztése az úgy működik, hogy föld van, és nem fű” - mondta a hétfői képviselő-testületi ülésen Hülvely István a beruházó B-FUND Ingatlan és Befektetési Alapkezelő Zrt. képviseletében.
Az ülés alaphangulatát megadta, hogy az előző nap lakossági fórumot tartottak, amiről beszámolt a 24.hu is. A polgármesternek nem nagyon tetszett a cikk, de valószínűleg a 444.hu eredeti, magáról a környezetpusztításról beszámoló cikke sem, mert azt mondta: „nyilván mindenki ezt úgy kezeli, ahogy akarja, aki meg ezt az egészet gerjesztette, az majd elszámol a saját lelkiismeretével. Meg a történettel”.
Badacsonyörs közigazgatásilag Badacsonytomajhoz tartozik, a polgármester Krisztin N. László, a neve onnan lehet ismerős, hogy idén nyáron NAV-nyomozók a házában és a polgármesteri hivatalban is házkutatást tartottak. A nyomozást költségvetési csalás gyanújával indították, uniós pályázati pénzek csalárd felhasználásának ügyében.
A hétfői képviselő-testületi ülés első témája volt a beruházás. Röviden szó esett arról, hogy több egyeztetés is volt az építkezéssel kapcsolatban a nemzeti parkkal, de tulajdonképpen minden akadály elhárult a fejlesztés elől. Ezután Hülvely István kapott szót, aki először arról beszélt hosszasan, hogy egyelőre csak a föld feltöltése történik, ami szinte ajándék a településnek. „Mi nem építkezünk jelenleg, hoztunk 15-20 ezer köbméter földet, nincs titok” - mondta. Kifejtette, azért volt sürgős a dolog, mert egy balatonfüredi építkezésről most kvázi ingyen kapták a földet, amivel a part menti területet feltöltötték. „Egyébként feltöltöttük azt a területet is, arányosan , amit majd át akarunk adni az új fürdő területére, azt gondolom, ezzel pár milliót spóroltunk az önkormányzatnak” - tette hozzá.
A hangsúly most is arra tolódott, hogy mi lesz a stranddal, ami a helyiek egyetlen lejárata a Balatonhoz, Hülvely azt mondta, nem lesz vele semmi gond, a lakosoknak továbbra is lesz strandjuk, használhatják a területet. Az építkezésről elmondta, amíg nem lesz településrendezési szerződés (TRSZ) meg helyi építési szabályzat (HÉSZ) (módosítása), addig semmit nem fognak csinálni, csak a feltöltést, ahhoz meg joguk van.
„Minden csak a jogszabályok betartásával, a hatóságok engedélyeivel történik majd” - mondta Hülvely. Szerinte egyébként azért tart ilyen sokáig a TRSZ aláírása, mert folyamatosan egyeztetnek a hatóságokkal, elsősorban az állami főépítészeti hivatallal. Ezt még azelőtt mondta, hogy kibökte volna, hogy valójában milyen fejlesztésre készülnek a parton, de ebből már sejthető volt, hogy nem 30 mobilházat akarnak odavinni a kempingezni vágyók számára.
A fakivágásokról előbb azt mondta, hogy másfél éve ki voltak írva kivágásra, mert a belvíz elrohasztotta a gyökereiket, később azonban elhangzott, hogy más probléma is lehetett velük.
„Amikor felmerült, hogy nem tudjuk teríteni a földet, nem tudnak a munkagépek mozogni, akkor is azt kértem, hogy minden szabályosan történjen. Elvileg ez körül lett járva, teljesen szabályos módon. Nem tudom, hogy miért lett ebből ekkora probléma” - mondta. Bár nem mondta ki, milyen magasságú hoteleket terveznek, azt mondta, a telek funkciója alapvetően nem változik. Beszélt arról is, hogy itt nem a hegyoldalt tarolták le - vélhetően a 444.hu által feltárt tihanyi környezetpusztításra utalva. „Ez nem az” - mondta.
Sokan aggódtak amiatt, hogy mi lesz a területen fekvő óriási, összefüggő nádas sorsa. Erre is válaszfélét kaptunk:
„Több hivatal is azt állítja, hogy az a nádas kivágható. Röviden annyit tudok mondani”.
Hülvely István abból a szempontból semmiképp sem árult zsákbamacskát, hogy ő kit és mit képvisel. Elmondta, az ő elsődleges feladata, hogy a beruházás profitot hozzon, és szerinte a fejlesztés mindenkinek jó lesz. „Nekem az a célom, hogy itt mindenki örömére mindenki pénzt keressen, az önkormányzat is, meg és mi is. És egyébként meg szép is legyen” - mondta.
A testületi ülésen elhangzottak alapján a beruházás célegyenesben van, az építkezés pedig hamarosan elkezdődhet. A településrendezési szerződésen jelenleg is dolgoznak, november 29-én személyesen egyeztetnek, és várhatóan még decemberben a képviselő-testület elé tárják az anyagot.
Aki arra kíváncsi, ki a beruházó, olvassa el az Átlátszó kétségtelenül agyzsibbasztó, ám kiváló cikkét a témában, aki pedig szeretné megnézni a testületi ülésről készült videót, ide kattintva megteheti.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.