Hollandia 175 millió eurót fizet Rembrandt Zászlóvivő című festményéért

MŰVÉSZET
2022 január 19., 15:01
comments 4
photo_camera Rembrandt: Zászlóvivő Fotó: Wikipedia: The Standard Bearer (Rembrandt, 1636)

Szerdán a holland szenátus jóváhagyta, hogy a holland állam, a Rembrandt Egyesület és a Rijksmuseum együttesen megvásárolja Rembrandt van Rijn 1636-os Zászlóvivő című festményét.

A vételi szándékot először a holland kulturális minisztérium jelentette be december elején, azok után, hogy a francia állam lemondott elővásárlási jogáról. A festmény évszázadokon keresztül az angol király, majd 1844-től egészen 2019-ig a Rothschild család tulajdona volt.

Az eladási szándék bejelentése után a francia állam nemzeti kincsnek nyilvánította a Zászlóvivőt, és két és fél éves kiviteli tilalmat rendelt el rá, lehetőséget adva ezzel francia intézményeknek a megvásárlására. A határidő lejártáig sem a Louvre, sem más francia múzeum nem tudta összekalapozni az összeget, így az elővásárlási jog elillant.

Hollandia 175 millió eurót - mintegy 62,2 milliárd forintot - fizet a festményért. A holland állam ebből 150 milliót, a Rembrandt Egyesület és a Rijksmuseum pedig 25 millió eurót fizet az összegből.

A hágai kormány már decemberben rendelkezésre bocsátotta a szükséges összeget, de a szenátus jóváhagyása nélkül nem lehetett megkötni az üzletet. Ez az akadály is elhárult.

A teljes vásárlási folyamat négy héten belül lezajlik, azt követően pedig a festmény a Rijksmuseumba kerül, ahol Rembrandt 340 festménye közül 22-t őriznek, köztük az Éjjeli őrjáratot.

A holland állam egyébként szívesen áldoz műtárgyakra, ha lehetősége adódik rá. 1998-ban 80 millió holland fontot fizettek Piet Mondrian Victory Boogie Woogie című festményéért, 2016-ban pedig a francia állammal közösen vásároltak meg két Rembrandt-festményt. (NL Times / MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.