Több nagyon rossz adatot közöltek a mai napi jelentésben a járványról.
Ahogy az várható volt, az omikron miatt itthon is meredeken emelkedik az új fertőzöttek száma.
14 890 új fertőzöttet jelentettek, ez eddig a legmagasabb napi adat a járvány történetében. (Novemberi volt az eddigi rekord, akkor 12 637 új esetet jelentettek. A hétfői kiugrások annak köszönhetőek, hogy június óta megszűnt a hétvégi adatszolgáltatás, és hétfőn összesítve közlik három nap számait.)
Ami igazán probléma, hogy a magyar tesztkapacitások nem tudják követni az omikron terjedését.
Ezt bizonyítja, hogy az összes vizsgálaton belül majdnem 58 százalék a pozitívak aránya. (A WHO ajánlása szerint 5 százaléknál lehet mondani, hogy kontroll alatt van a vírus.)
Ez az 58 százalék azt jelenti, hogy sokkal több a koronavírus-fertőzött Magyarországon, mint amennyi a hivatalos jelentésben szerepel, csak nem végeznek annyi vizsgálatot, hogy legalább megközelítően tudni lehessen, mennyien kapták el a vírust.
Napi rekord van az új fertőzöttek számában Budapesten, Győr-Moson-Sopronban, Pest és Vas megyében. És összesítve országosan.
Továbbra is emelkedik a halálesetek száma. Tegnap 85 koronavírus-fertőzött hunyt el. Ezen a héten mindhárom nap több áldozatot jelentettek, mint az előző héten. Ezen a három napon 48 százalékkal több koronavírus-fertőzött hunyt el, mint egy héttel korábban.
Egy kedvező adat van: a kórházban kezelt koronavírusos betegek száma nem emelkedett (2 689 volt a tegnapi jelentésben, a maiban 2 645).
A lélegeztetőgépen lévők száma is csökkent a statisztikában (217-ről 208-ra), de ezt befolyásolhatja a gyógyulás mellett a halálozások száma is. Ami, mint látjuk, magas.
Az oltásoknál egyértelműen látható, hogy az első oltásokat nem igazán sikerült felpörgetni.
Európában ez a helyzet:
További adatok és grafikonok a 444 járványoldalán.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.