A honvédelmi minisztériumhoz valóban érkezett kérés amerikai csapatok ideiglenes telepítéséről - ismerte el az ATV kérdésére Szijjártó Péter.
Magát a megkeresést egyébként nem a magyar kormány hozta nyilvánosságra, arról a CNN számolt be szerdán. Az egyeztetések célja, hogy a NATO kelet-európai tagjai (Románia, Bulgária és Magyarország) fogadjanak egy nagyjából ezerfős amerikai katonai egységet, még mielőtt Oroszország esetlegesen megszállná Ukrajnát.
Szijjártó nagyvonalúan eltekintett attól, hogy egy ilyen jelentőségű ügyről nem a magyar kormány, hanem a CNN adott információt, sőt, bele is szállt a hírcsatornába. Azt mondta, hogy „én ezen az ezres számon hökkentem meg, mert azt még senkitől nem hallottam. De hát tudjuk, hogy a fake news terjesztésben az ön által hivatkozott amerikai médium (a kérdés arról szólt, hogy meg tudja-e erősíteni a CNN értesülését - a szerk.) abszolút világbajnok, legalábbis jó esélyes erre a pozícióra. Tehát ezres számról szó sem volt, az amerikai kérést megkaptuk, a honvédelmi minisztérium pedig egyeztet ebben a kérdésben”.
Hogy akkor mekkora létszámról van szó, arról Szijjártó nem beszélt. A CNN értesülése vonatkozhatott egyébként arra is, hogy összesen ezer amerikai katona érkezne a három országba.
Az ATV megkérdezte Szijjártót Szergej Lavrov orosz külügyminiszter követeléséről is, hogy a NATO vonja ki minden csapatát azokból a volt szocialista kelet-európai országokból, amelyek 1997 után csatlakoztak a katonai szövetséghez. Ebbe a körbe potenciálisan beletartozik Magyarország is. (A kérés abszurditására Király kollégám már felhívta a figyelmet, hogy a „NATO minden alakulatába" ezeknek az országoknak a saját hadseregei is beletartoznak, tekintettel arra, hogy ezek az országok maguk is a NATO tagjai.)
Szijjártó viszont egyáltalán nem válaszolt arra a kérdésre, hogy mit szól jó barátja, az őt kitüntető Lavrov ötletéhez. A feszült NATO-orosz konfliktust pedig azzal intézte el, hogy higgadtságra, nyugodtságra, tárgyalásokra van szükség, no meg arra, hogy senki ne szítsa a feszültséget. (via hvg)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.