Az Egyesült Államok elvitte az EBESZ-megfigyelőit Kelet-Ukrajnából

háború
2022 február 13., 16:37
comments 5

Az Egyesült Államok vasárnap megkezdte az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, azaz az EBESZ keretében szolgáló személyzetének kivonását az oroszbarát szakadárok kezén lévő, kelet-ukrajnai Donyeck városából az orosz invázió veszélye miatt.

A Reuters beszámolója szerint a szervezet helyi székháza előtt bőröndökkel pakolták meg az EBESZ logójával ellátott páncélozott járműveket, majd elhajtottak. Az EBESZ egyelőre nem reagált a megkeresésekre.

A hírügynökség forrásai szerint az Egyesült Államok kivonja EBESZ-megfigyelőit Ukrajnából, Nagy-Britannia pedig átirányítja sajátjait a szakadárok uralma alatt álló térségekből az ukrán kormány kezén lévő régiókba. Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója a Reutersnek elmondta, ők abban érdekeltek, hogy az EBESZ különleges megfigyelő missziója teljes kapacitással működjön, ugyanakkor nem kommentálta az EBESZ-re tartozó ügyeket.

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő csak annyit monodtt, hogy az EBESZ missziója a Washington által szított „katonai pszichózis” hatása alá került. Közleményében felszólította az EBESZ vezetését, hogy vegye elejét az ukrajnai misszió manipulálására irányuló próbálkozásoknak, mivel „a megfigyelési tevékenységre most van a leginkább szükség”.

Egy diplomáciai forrás szerint holland, kanadai, szlovák és albán állampolgárságú EBESZ-megfigyelők is elhagyták Ukrajnát, összesen 160-an. A Reuters nem tudta megállapítani, hogy elhagyták-e Ukrajnát, vagy az ukrán kormányerők felügyelte térségekbe mentek. Eddig 21 EBESZ-megfigyelő hagyta el a felkelők uralma alatt lévő várost, és további harminc tervez így tenni.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet különleges megfigyelő missziója a Krím-félsziget 2014-es orosz megszállása miatt a kijevi kormányerők és az oroszbarát szakadárok között Kelet-Ukrajnában folyó harcok kitörése óta működik a régióban. Az EBESZ honlapja szerint az Ukrajnában állomásozó 680 megfigyelőből 515-en az ország keleti felében tevékenykednek. (Reuters/MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.