Mielőtt hazatért volna, Alekszandr Dolgopolov, a világranglista egykori 13. helyezettje egy egykori katonától kiképzést is kapott fegyverhasználatból. "Egy hét alatt nem lettem Rambo, de már elég jól elvagyok a fegyverekkel. Ez a hazám, meg fogjuk védeni" - írta Instagramján a 33 éves teniszező, aki tavalyi visszavonulása előtt három ATP-tornán nyert. A Twitterre is posztolt, "régebben ütők, most ez" - írta. (Via BBC)
Ezt kérdezi címében az ukrajnai háború egyik legerősebb riportja.
Mármint az átlagosnál is furcsábbak. Bizonyosságot jelenleg ne várjanak, de éppenséggel az történt, hogy az emigráns Pavel Latuska, aki egykor kulturális miniszter volt Lukasenka rezsimében, de 2020-ban a tüntetők oldalára állt, és most Lengyelországban él száműzetésben, arról posztolt, hogy "az elmúlt három órában harminc vadászgép, csapatszállítók és helikopterek szálltak fel a baranovicsi, gomeli, lidai és luninyeci repterekről, Kalinkovicsi mellől pedig hat rakétát is kilőttek, és több Belarusz városban is robbanások hallhatók".
Raman Milki belarusz politológus szerint a hivatalos tájékoztatás alapján "tüzérségi lőgyakorlatot tartanak".
Joe Biden ma hagyta jóvá a héten már megítélt 1 milliárd dolláron felüli 800 millió dolláros csomagot, melynek részeként
küldenek Ukrajnába. Azt, hogy pontosan milyen drónokat adnak az ukrán hadseregnek, nem részletezték, de Ken Dilanian, az NBC tudósítója úgy értesült, hogy Switchblade támadó drónokról van szó. (Via The Guardian)
A moszkvai patriarchátus közleménye szerint "a folyamatban lévő válság humanitárius szempontjairól" és a béketárgyalások fontosságáról egyeztettek. A Vatikán beszámolója szerint Ferenc pápa arról is szólt, hogy "a háború árát az emberek, az orosz katonák és a bombázásukban életüket vesztők fizetik meg". Kiril pátriárka Vlagyimir Putyin elnök közeli szövetségese, aki eddigi nyilatkozataiban kiállt Oroszország ukrajnai "műveletei" mellett. (Via Reuters)
A szerdán lebombázott színházról március 14-én, hétfőn készült műholdfelvételeken látszik, hogy a mariupoliak minden eszközzel igyekeztek az orosz légierő tudomására hozni, hogy a színház nem katonai célpont.
A Maxar technologies műholdképén látható, hogy az épület mindkét oldalán, a parkolóba nagy betűkkel kiírták, hogy "дети", azaz gyerekek, utalva ezzel arra, hogy az épületben gyerekek tartózkodnak. Arról egyelőre továbbra sincs hír, hogy a szerdai légitámadásnak hány áldozata volt. A hírek szerint az épületben több száz, a mariupoli városi tanács tájékoztatása alapján akár 1200 ember húzhatta meg magát. Olyanok, akiket előzőleg már kibombázott az orosz hadsereg az otthonából. A Nexta ukrán hírügynökség által közölt felvétel szemlélteti, hogy milyen állapotok voltak a színházban az ostrom kezdete óta - hogy a felvétel pontosan mennyi idővel a támadás előtt készült, az ellenőrizhetetlen:
(Via BBC)
A technológiai fejlődés lehetőségei szinte korlátlanok, most már házilag is könnyen lehet ún. deep-fake videókat gyártani, amelyekről még szakértő szemmel is nehéz megállapítani ránézésre, hogy valódiak-e. Annak a kamuvideónak a készítői, amellyel azt akarták elhitetni, hogy Volodimir Zelenszkij elnök fegyverletételre szólította az ukrán csapatokat, nem vesződtek ilyen szofisztikált eszközökkel, ezt a ránézésre is kamu vackot kezdték terjeszteni:
Mélypontra süllyedtek az amerikai-szaúdi kapcsolatok, írja a Reuters tudósításában, amiben arról számolt be, hogy két vezető amerikai tisztviselő kedden arról próbálta győzködni Szaúd-Arábiát és közeli szövetségesét, az Egyesült Arab Emírségeket, hogy növeljék olajkitermelésüket. Ez a két olajtermelő ország az, aminek érdemi tartalékkapacitásai vannak, ám egyelőre mindkettő kitart az Oroszországgal korábban kötött megállapodása mellett a termelés visszafogásáról. Ráadásul Szaúd-Arábia fontolóra vette, hogy Kína ezentúl saját devizájában, jüanban számolhasson el.
Ezt amúgy a Reutersnek nyilatkozó elemzők "felelőtlen" blöffnek tartják, mivel az olaj árát dollárban határozzák meg, Szaúd-Arábiának pedig jelentős dollárban elszámolt adóssága és hatalmas mennyiségű befektetése van amerikai állampapírokban. Vagyis Szaúd-Arábia Kínához és Oroszországhoz dörgölőzésének inkább személyes okai lehetnek: Dzsamal Hasogdzsi újságíró megöletése óta az ország de facto vezetője, Mohamed bin Szalman koronaherceg pária lett a civilizált világban.
2500 autóval indultak útnak a menekülő polgárok Zaporizzsja felé. Azoknak, akik Bergyanszkot elérték, de ott elakadtak, buszokat szerveztek, 15 busz telt meg, köztük hármon csak gyerekek utaztak, közölte hivatalos Telegram-csatornáján a mariupoli városi tanács.
A Fox News operatőre ír-francia állampolgár volt. Halála ügyében a francia terrorelhárítási ügyészek indítottak vizsgálatot, a gyanú "a nemzetközi jog által védet személy terhére elkövetett szándékos károkozás", illetve "harcokban részt nem vevő polgári személy elleni szándékos támadás". Az AFP beszámolója szerint a francia ügyészek rutinszerűen szoktak vizsgálatot indítani a külföldön elhunyt állampolgáraik ügyében.
Zakrzewskit és a Fox News ukrán producerét, Olekszanra Kuvsinovát hétfőn gyilkolták meg Horenkában, Kijev határában. (Via The Guardian)
"Elfogadhatatlan és megbocsáthatatlan retorika" - közölte Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin szóvivője a TASZSZ állami hírügynökséggel azon a napon, amikor az orosz hadsereg Mariupolban lebombázta a színházat, ahol a beszámolók szerint akár 1200, az otthonából korábban kibombázott mariupoli polgár húzta meg magát. (Via The Guardian)
Alekszej Mozsint, aki 2015 óta tölt be tiszteletbeli posztot (honorary dean), mert ő a Nemzetközi Valutaalap leghosszabb ideje szolgáló vezetője. Mozsin az Oroszországért felelős igazgató volt, most "Oroszország az ukrajnai háborúban játszott szerepére", illetve arra tekintettel függesztették fel posztjáról, hogy a háború hatással van a munkájára is. Mozsin ugyanis az IMF szabályzata szerint távollétében helyettesítette a szervezet ügyvezető igazgatóját az IF ügyvivő tanácsában. (Via BBC)
Ivan Fedorovot a megszállók hurcolták el, de ma az ukrán fegyveres erők kiszabadították a fogságból. Azóta Volodimir Zelenszkij személyesen is beszélt vele. "Nem hagyjuk el a mieinket" - mondta Fedorovnak.
Ott hagyta a világhírű Bolsoj Balettet Olga Szmirnova, aki a társulat egyik prímabalerinája volt. Szmirnova korábban kritizálta Telegramon Oroszországot, amiért megtámadta Ukrajnát: „Sosem gondoltam, hogy szégyenkezni fogok Oroszország miatt, mindig büszke voltam a tehetséges orosz emberekre, a kulturális és sportteljesítményünkre. De most úgy érzem, meg kell húznom a határt” - írta.
A 30 éves balerinát generációja egyik legnagyobb táncosának tartják, ő eddig a legnagyobb orosz sztár, aki tiltakozásul elhagyta Oroszországot. A Bolsoj helyett a Holland Nemzeti Balett tagja lesz ezentúl, már ott is van Hollandiában.
„Ez nemcsak arról szól, hogy szinte minden orosznak vannak rokonai vagy barátai Ukrajnában, vagy hogy a nagyapám ukrán volt. Arról van szó, hogy úgy akarunk élni, mintha ez még mindig a 20. század lenne” - nyilatkozta a háborúról Szmirnova. (Aljazeera)