Az Európai Unió hatóságai házkutatást tartottak a Gazprom németországi egységeinek irodáiban, értesült a Bloomberg. A hatósági fellépés egy monopolellenes vizsgálat része, melyben azt vizsgálják, hogy az orosz energetikai óriásvállalat milyen szerepet játszott a rekord magas európai gázárak kialakulásában.
A lap információi szerint a tisztviselők a Gazprom Germania és a Wingas irodáiban is jártak. A két vállalat szállítja be a német gázpiac mintegy 20 százalékát. A házkutatás összhangban van azzal az európai vizsgálattal, amely a Gazprom viselkedését vizsgálja az európai energetikai válság létrejöttében: a Gazprom már a háborút megelőzően, tavaly óta csökkentette a gáztározókba juttatott gáz mennyiségét: a korábbi szerződésben vállalt rendeléseket teljesítették, de nem kötöttek le többletkapacitásokat. A Nemzetközi Energia Ügynökség már januárban azzal vádolta Oroszországot, hogy a földgáz visszatartásával szándékosan okoz nehézségeket az európai gazdaságnak.
Azóta az Európai Bizottság is közölte, hogy élénk figyelemmel vizsgálják a Gazprom tevékenységét az energiapiacon, és jelenleg bizonyítékokat gyűjtenek az esetleges versenyellenes viselkedés megállapításához. Ez a vizsgálat még az Ukrajna ellen indított háború előtt kezdődött.
Az EU versenyjogi felelőse, Margrethe Vestager már januárban arról beszélt, hogy a Gazprom ritkán látható viselkedést tanúsított, és nagyon várja az állami vállalat válaszait az EU által feltett kérdésekre. Uniós törvényhozók és politikusok már akkor azt sürgették, hogy induljon vizsgálat annak kiderítésére, hogy a Gazprom visszaél-e hatalmával azáltal, hogy a szállítások esetleges megszorításával nyomást gyakorol a politikai döntéshozókra a vitatott Északi Áramlat 2 jóváhagyása érdekében.
Moszkva ekkoriban több alkalommal is közölte, hogy nem tehetnek az emelkedő európai gázárakról, és közölték azt is, hogy a Gazprom minden vevőjük kérését teljesítette. Szerintük az Északi Áramlat 2 engedélyezésének leállása tehet a problémákról.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.