„Nagyon nehéz döntésekre kényszerülünk. Nekünk kell eldöntenünk, hogy ki kaphat kezelést, és ki nem” – nyilatkozta a Srí Lanka Orvosi Szövetség vasárnap, miután nyilvánosságra hozta azt a levelet, amit napokkal korábban küldött Gotabaja Radzsapaksza elnöknek, hogy figyelmeztesse a helyzetre.
„Ha a készleteket nem sikerül pótolni napokon belül, az több áldozatot követelhet, mint a járvány.”A hetekig tartó áramkimaradások, valamint az élelmiszer-, üzemanyag- és gyógyszerhiány súlyos helyzetbe hozta Srí Lankát, amely 1948-ban megszerzett függetlensége óta nem látott gazdasági nehézségekkel küzd.
Srí Lanka orvosai már majdnem kifogytak az életmentő gyógyszerekből. Szerintük az ország gazdasági válsága a koronavírus-járványnál is súlyosabb halálozási számmal fenyeget. A Srí Lanka Orvosi Szövetség (SLMA) közölte, hogy az országban egyetlen kórház sem fér hozzá importált orvosi eszközökhöz és létfontosságú gyógyszerekhez.
A múlt hónapban számos intézmény felfüggesztette a rutinműtétek elvégzését, mert nem rendelkeztek elég érzéstelenítőszerrel. Az SLMA szerint előfordulhat, hogy emiatt hamarosan még a sürgősségi beavatkozások is lehetetlenné válnak.
Srí Lanka lakói egyre dühösebbek. Óriási tüntetések zajlottak, amik Radzsapaksza lemondását követelték - meg is lett az eredménye, a kormány lemondott. A miniszterelnök és fivére, az elnök közben megtartották hivatalukat.
Az új pénzügyminiszter, Ali Sabry pénteken azt mondta a parlamentnek, hogy 3 milliárd dollárt vár az IMF-től a sziget fizetési mérlegének támogatására a következő három évben.
A kritikus devizahiány miatt Srí Lanka nehezen tudja kiegyenlíteni 51 milliárd dolláros külföldi adósságát, mindezt tovább súlyosbítja a koronavírus-járvány és ennek nyomán a turizmusból származó bevételek elmaradása. Közgazdászok szerint Srí Lanka-i válságot elmélyítette a rossz kormányzati gazdálkodás, az évek óta tartó felhalmozott hitelfelvétel és a meggondolatlan adócsökkentések.
(Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.