Putyin arra panaszkodik, hogy az ügyfelek nem fizetnek rendesen a gázért

háború
2022 április 14., 20:44
Vlagyimir Putyin a Kremlben 2022. február 1-én.
photo_camera Vlagyimir Putyin a Kremlben 2022. február 1-én. Illusztráció: Jurij Kocsetkov/AFP

Fennakadásokat tapasztalnak az oroszok az energiahordozók exportszállításaiért történő fizetésben. Ezt Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be csütörtökön az olaj- és gázipar helyzetéről tartott online kormányzati tanácskozáson.

Putyin szerint a „legbarátságtalanabb országok” bankjai késleltetik a kifizetések átutalását, ezért az orosz kormányszervek közös munkacsoportot hoznak létre az energiaexport elszámolásával kapcsolatban.

Az orosz elnök emlékeztetett: az energiakereskedelemben kezdeményezték az áttérést a nemzeti fizetőeszközre, hogy ezzel is eltávolodjanak az eurótól és a dollártól. Putyin szerint most legfontosabb feladatuk felkészíteni a valutapiacukat erre az átállásra, és lehetővé tenni, hogy bármilyen nemzetközi valuta átváltható legyen rubelre.

A „megbízhatatlan, kompromittált valuták és joghatóságok elutasítása” stratégiai cél hazánk pénzügyi és gazdasági biztonsága szempontjából - mondta az orosz elnök, aki szerint csak a kiszámítható és szavatartó ügyfelekre számíthatnak, akik hűek a szavukhoz.

Putyin még március 31-én rendelte el a rubelelszámolásra történő áttérést az Oroszországgal szemben „barátságtalan” országokkal folytatott földgáz-kereskedelemben.

Az orosz elnök arról is beszélt, hogy ideje felgyorsítani a nyugatra irányuló olaj- és gázszállítmányok átirányítását a déli és keleti piacokra, köztük Afrikába, Latin-Amerikába és az ázsiai-csendes-óceáni térségbe.

Putyin távlatos, stratégiai benyomást keltő, 2050-ig érvényes energiapolitikai terveket vázolt: új kőolaj- és gázvezetékek építéséről beszélt, és a sarkvidéki és távol-keleti orosz kikötők olajátrakodási kapacitásának kiépítését szorgalmazta. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.