Mintegy hárommilliárd forintot osztanak szét évente a központi költségvetésből a választáson legalább 1 százalékot szerzett pártok között. Mivel a kormánypártok is közös listán indultak (nehogy elfelejtse valaki a KDNP-t), és 6 ellenzéki párt is összeállt, valahogy fel kell osztani közöttük is az állami támogatást. A porciózás elvileg nem egyszerű, ki tudja, ki mennyit tett bele a közösbe.
A Nemzeti Választási Bizottság megosztotta a végleges arányokat az állami pártfinanszírozásban.
Az még sima ügy, hogy a hárommilliárd 25 százalékát egyenlő arányban osztják szét a parlamentbe jutó pártok között, függetlenül a képviselőik számától.
A támogatás háromnegyedének felosztásánál már megy a matek. A megoldás két számból adódik össze. Hány jelöltje volt egy pártnak a közös listán, és egyéniben a pártok jelöltjei mennyi szavazatot kaptak.
A listán lévő jelöltek száma alapján például a Fidesz-KDNP listájának 3 060 706 szavazatából a Fideszhez 2 818 492 voksot írtak (92,09 százalék), a KDNP-hez 242 214 (ez 7,91 százalék). Hogy egyébként van-e ennyi KDNP szavazó, az talán soha nem fog kiderülni. 20 éve nem indultak önállóan választáson.
Az ellenzéki listánál szereplő jelöltek alapján az osztozkodás úgy néz ki, hogy a közös listájukra adott 1 947 331 szavazatból
De ott vannak még az egyéni jelöltek szavazatai. A táblázat így már szépen felduzzad:
A lényeg: az évi hárommilliárd 75 százalékát ilyen arányban osztják szét:
A Jobbik harmadik helye az állami támogatási listán nem tükrözi a ténylegesen megszerzett mandátumok számát. Mindössze 9 képviselőjük lesz (ők buktak a legnagyobbat, 26 volt eddig). A DK-nak lesz a legtöbb képviselője az ellenzékiek közül, 15, úgy, hogy átpasszoltak egy helyet az LMP-nek, hogy Ungáréknak meglegyen a minimális 5 fős létszám. A Momentumnak 11 képviselője lesz, az MSZP-nek 10, a Párbeszédnek 7, az LMP-nek 5.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.