Hétfő este Recep Tayyip Erdogan török államfő megerősítette, hogy Ankara továbbra sincs elragadtatva a finnek és a svédek csatlakozási szándékától a katonai szövetséghez, írja a BBC. A török vezetés úgy látja, hogy a két északi ország hajlandó befogadni kurd militánsokat, és mindkét ország a terrorszervezetek keltetőjeként funkcionál.
Erdogan szerint egyik országnak sincs világos, nyílt hozzáállása a terrorszervezetek ügyével kapcsolatban, ez pedig felveti a kérdést, hogy hogyan is bízhatnának bennük. A törököket főleg az zavarja, hogy mindkét országban élnek tagjai a Kurdisztáni Munkáspártnak (PKK), amit Törökország terrorszervezetként tart nyilván, illetve élnek ott Fethullah Gülen követői is, akik Ankara a 2016-os puccskísérlet megszervezésével vádol.
Emellett a török kormány olyan országok csatlakozási kérelmét is blokkolná, melyek korábban szankciókat vetettek ki velük szemben, márpedig 2019-ben mindkét északi ország szankcionálta Törökországot, amiért beszálltak a szíriai polgárháborúba.
A finn külügyminiszter, Pekka Haavisto hétfőn a finn parlamentben arról beszélt, hogy meglepte a törökök hozzáállása, ugyanakkor a kormányuk nem kíván alkudozni Erdogannal.
A NATO vezetése korábban jelezte, hogy szívesen látja sorai között a két országot, és a 30 tagú katonai szövetség számos tagja szintén örömét fejezte ki a csatlakozási kérelmek miatt. Vlagyimir Putyin orosz államfő is hétfőn mintha elfogadta volna a két ország csatlakozásának tényét, amikor arról beszélt, hogy az oroszoknak ezzel nincs bajuk, mindaddig, amíg a két országban nem létesülnek katonai támaszpontok.
Nyugati elemzők szerint Törökország meg fogja kérni az árát a csatlakozás jóváhagyásának, és vélhetően ez lesz a fő téma a hamarosan kezdődő amerikai-török tárgyalásokon is.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.