Herszonban és Luhanszkban is kisebb ellentámadásba lendültek az ukrán erők vasárnap. Az Institute for the Study of War (ISW) elemzése szerint a Herszon és Mikolajiv határán indított offenzívával ez idáig nem szabadítottak fel számottevő területeket, de a cél egyelőre talán nem is ez. Az ellentámadással két részcélt is megvalósíthatnak: egyrészt megzavarhatják az orosz erőket védőállásaik kiépítésében, másrészt pedig arra kényszeríthetik az oroszokat, hogy csapatokat vonjanak el fő támadási irányukból a Herszont védő, erősen tartalékos, gyenge harcértékű és gyengén felszerelt alakulataik megerősítésére.
Látványos eredményeket a luhanszki ellentámadás vagy inkább ellenlökés sem ért el, de Liszicsanszk alatt visszafoglalták Tosivka települést, amivel nyomást gyakorolhatnak a popasznai zsebből észak felé kitörni készülő orosz erőkre. Ez utóbbiak célja a szeverodonecki ukrán védők fő utánpótlási útvonalának elvágása volna, de az ukrán ellenlökés eltérítheti őket ettől.
Összességében a keleti orosz offenzívát az elmúlt héten elért eredményei ellenére se lehet sikeresnek minősíteni. Az ISW általában visszafogott elemzői szerint "az egész ország megszállását célzó orosz invázió mostanra egyetlen kelet-ukrajnai város megszerzésére irányuló kétségbeesett és véres offenzívává alakult, amivel párhuzamosan már csak korábbi fontos, de korlátozott eredményeik megvédésére koncentrálnak délen és keleten". Ezt ékesen szemlélteti a teljes frontot áttekintő térkép, amin Szeverodoneck a fehérrel jelölt ukrán területek legkeletibb csücskében van, vagyis azon a bolhányi területen koncentrálódik az orosz erők kétharmada:
Támogasd a munkánkat, csatlakozz a Körhöz, hogy elérd az exkluzív tartalmainkat!
Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.