Új szabályokat vezet be a Vatikán a pénzügyi botrányok után

külföld
2022 július 20., 07:38
comments 1

A Vatikán átfogó változtatásokat hajtott végre hatalmas vagyonának kezelésében, miután egy rosszul kezelt chelsea-i ingatlanbefektetés milliós veszteséghez és egy bíboros elleni vádemeléshez vezetett.

A vatikáni részlegek által eddig titokban működtetett befektetéseket egy központi hatóság fogja irányítani, és azoknak "termelő jellegűnek kell lenniük, kizárva minden spekulatív jellegű befektetést" - jelentette be a Vatikán.

Ed Condon, a The Pillar katolikus hírportál szerkesztője elmondta: "amikor a 'spekulatív' szót használják, akkor a chelsea-i ingatlanbefektetésre gondolnak, és tényleg nem akarják, hogy ez újra megtörténjen".

Tíz ember, köztük pénzügyi tanácsadók, volt vatikáni tisztviselők és Angelo Becciu olasz bíboros ellen folyik eljárás a Vatikánban pénzügyi bűncselekmények miatt, miután a nyugat-londoni Sloane Avenue-n található luxuslakásokba történt 350 millió eurós befektetés milliós veszteséget okozott.

A szabályok tiltják a shortoláson, a nagyfrekvenciás kereskedésen és a nagy tőkeáttételű pénzügyi termékeken alapuló, továbbá a pénzmosásban vagy a terrorizmus finanszírozásában potenciálisan érintett országokba történő befektetéseket.

Tiltottak a pornográfiával és prostitúcióval, a szerencsejátékkal, a hadiiparral, az abortuszklinikákkal és "a fogamzásgátló termékeket gyártó és/vagy embrionális őssejtekkel dolgozó gyógyszeripari vállalatokkal" kapcsolatos befektetések. Az olaj-, bánya- és nukleáris iparban, valamint az alkoholtársaságokban történő befektetések "általában kerülendők" a Vatikán szerint.

Ehelyett az adományokból származó pénznek és az egyház ingatlanportfóliójának a "katolikus tanítás és a közjó fenntartásának elveit", vagyis a tiszta energiával, a biológiai sokféleséggel és a "szegénység felszámolásával" foglalkozó cégeket kell támogatnia.

Az új szabályok második legfontosabb eleme a vatikáni részlegek által vezetett befektetési számlák bezárása és a pénzeszközök átutalása a vatikáni bankba, ahol azokat a Szentszék vagyonkezelője fogja kezelni.

A vatikáni államtitkárságot, amely a Chelsea ügyletet kezelte, 2020-ban megfosztották a befektetések feletti hatáskörétől.

George Pell bíboros, a Vatikán korábbi gazdasági minisztere 2015-ben azt állította, hogy "több százmillió eurós összegekre" bukkant, amelyek nem szerepeltek a Vatikán könyvelésében, és olyan elöljárók rendelkeztek felettük, akik "a modern könyvelési normákat figyelmen kívül hagyták".

Condon üdvözölte az új szabályokat, de hozzátette: "a hívek meg fognak lepődni, hogy a Vatikán eddig nem központosította a befektetéseit".

Mindazonáltal a szabályokat "hatalmas változásnak és a hatalom nagy centralizásának nevezte, amely olyan részlegeket érint, amelyek gyakran harcoló törzsek laza szövetségének tűntek és ahol az egyik hivatal, a Népek Evangelizációjának Kongregációja (Propaganda Fide) néha gazdagabbnak tűnt, mint maga a Vatikán".

Condon szerint a Vatikán jó szándékának bizonyítéka, hogy milyen gyorsan viszi véghez a befektetések központosítását. "Amikor Ferenc pápa megfosztotta az államtitkárságot a befektetéseitől, az hónapokig tartott, mert húzták az időt". (via The Times)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.