„Éberek és cselekvésre készek vagyunk... Ha fokozódik a feszültség, igénybe tudjuk venni tartalék erőinket is. Rövid időn belül tudunk mozgósítani” – mondta Luca Piperni dandártábornok a NATO békefenntartó missziójának főhadiszállásán, Koszovó fővárosában, Pristinában.
A NATO további csapatokat küldene Koszovóba, ha ismét fellángolna a feszültség a szerb kisebbség és az albán többség között. A rendszámtáblákkal kapcsolatos problémák megoldását a szerb kormány október 31-ére ígérte, az időpont közeledtével nőhet a feszültség.
A koszovói szerbek szerbiai állampolgársággal rendelkeznek, szerbiai pénzzel fizetnek, autóikon pedig a koszovói városok szerbiai rövidítésével ellátott rendszámtáblákat használnak. Ezeket a koszovói kormány illegálisnak tartja, szuverenitása elleni támadásnak veszi. Szerbia azonban a mai napig nem ismeri el Koszovót mint független államot, bár miután mindketten számolnak az EU-csatlakozással, ígéreteket tettek, hogy megpróbálják békés úton rendezni ellentéteiket – egyelőre inkább kevesebb, mint több sikerrel.
Koszovóban továbbra is nagyjából háromezer-hétszáz NATO-békefenntartó állomásozik, hogy megakadályozzák a szerbek és az albánok közötti erőszakot.
Korábbi kísérletek a koszovói rendszámok bevezetésére összecsapásokhoz vezettek a rendőrség és a helyi szerbek között, akik egész utakat zártak le. A barikádokat akkor bontották le, amikor a békefenntartók közbejárásával Koszovó beleegyezett a bevezetés elhalasztásába.
Luca Piperin szerint a helyzet viszonylag nyugodt, de bármikor eszkalálódhat. „Ha a helyzet romlik, készek vagyunk beavatkozni, készek vagyunk a tüntetők és a biztonsági szervek közé állni” – mondta. (Reuters)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.