Több mint két hete tartanak a tüntetések Iránban Mahsa Amini meggyilkolása miatt, jelentések szerint újabb tizenéves lányokat verhettek agyon a biztonsági erők.
A 16 éves Sarina Esmailzadeh-t az Amnesty International szerint gumibotokkal megverték egy tüntetésen az Alborz tartománybeli Gohardashtban szeptember 23-án. Az Amnesty közleménye azt is állította, hogy Esmailzadeh családját „intenzív zaklatásnak vetették alá, hogy hallgatásra kényszerítsék őket.” Az iráni hatóságok tagadnak.
Esmailzadeh halálhíre pénteken terjedt el a közösségi médiában. Az Isna hírügynökség szerint Alborz tartomány főbírája azt mondta, hogy az előzetes vizsgálat szerint a tinédzser halála öngyilkosság volt, miután leugrott egy ötemeletes épület tetejéről, és hogy Esmailzadeh korábban mentális problémákkal küzdött.
Esmailzadeh videókat is készített, amik nagyon népszerűek voltak a YouTube-on. Ezekben zenét hallgat, táncol és utazási álmairól beszél. Az egyik elterjedt videón Esmailzadeh a Hozier Take Me to Church című dalát énekli, miközben a családjával autózik. De kirakott olyan videót is, amiben a nők jogairól beszél, többek között arról, hogy elutasítja a kötelező hidzsáb viselését, és hogy dühös az iráni gazdasági helyzet miatt.
A 17 éves Nika Shakarami szeptember 20-án tűnt el, az iráni erkölcsrendészek állítólag őt is megkínozták, megerőszakolták és megölték, a holttestét pedig ellopták a családjától, majd a beleegyezésük nélkül eltemették. Iráni tisztviselők szerint Shakarami egy épület tetejéről leugorva öngyilkos lett.
Shakarami édesanyja a héten azzal vádolta meg az iráni hatóságokat, hogy meggyilkolták a lányát. Azt is állította, hogy megpróbálták kényszeríteni, hogy adjon ki egy nyilatkozatot, amiben azt mondja, hogy a lánya öngyilkos lett. (The Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.