44 gyógypedagógus, konduktor és fejlesztő pedagógus nyílt levélben tiltakozik, amiért egyáltalán nem sztrájkolhatnak az ép gyerekek tanáraival együtt. A dokumentumban fővárosi és Budapest környéki intézmények dolgozói érthetetlennek, alapjogsértőnek és megalázónak nevezik a szabályozást, ami a gyógypedagógusok esetében egyáltalán nem teszi lehetővé a munkabeszüntetést.
A tébolyító szabályozásról Szász Zsófi kollégám márciusban írt részletesen: a gyerekekkel foglalkozó pedagógusok csak úgy sztrájkolhatnak, ha közben minden feladatot egészen pontosan ugyanúgy elvégeznek, mintha dolgoznának, és még egymást sem helyettesíthetik. Ha nagyon akarnak, a felkészülési idejükben "sztrájkolhatnak", de mivel az érzékelhetetlen munkabeszüntetés alkalmatlan a figyelemfelkeltésre és a munkavállalói érdekérvényesítésre, valójában nem is tekinthető sztrájknak. Vagyis a gyógypedagógusoktól teljesen megvonták a sztrájkolás jogát.
A problémáik, az alacsony jövedelmük, a társadalmi megbecsülés hiánya, a mostoha munkakörülményeik hasonlóak a többi tanáréhoz, ám mivel sokan közülük több intézményben, széttagolva dolgoznak, az ő akcióik eleve kevésbé vannak szem előtt.
Tiltakozunk az igazságtalan, méltánytalan, alapjogsértő szabályozás és hatósági gyakorlat ellen, mely sztrájk esetén helyettesítést nem engedélyez, és a gyermekekkel töltött munkaidőnk 100%-át le kell dolgoznunk. Sztrájkjogunkat csak az adminisztráció, órákra való felkészülés, továbbképzések, szülőkkel/pedagógusokkal történő konzultációk stb. időkeretében gyakorolhatjuk. Így a sztrájk nyomásgyakorló funkcióját veszti, azaz saját szociális és gazdasági érdekeinket nem védhetjük meg. Olyan törvényt kellene követnünk, mely alapjogunktól fosztott meg. A polgári engedetlenség “nem jogkövető magatartás” és a hivatalos statisztikákban sincs benne, de látható/érezhető. Minden egyéb, formálisan jogszerű tiltakozó eszközzel is (láthatatlan sztrájk, szakszervezeti tárgyalások) próbálkozunk, melyek - úgy tűnik- nem vezetnek eredményre.
Aláírók:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.