A Deák Téri Evangélikus Gimnázium néhány tanára a Budapest Bike Maffiával közösen szendvicseket készít a polgári engedetlenségi akció alatt. A szendvicseket a Menedékház hajléktalanszálló lakóihoz juttatják el, a költségeket a tanárok állják.
A tanárok kirúgása után megérkezett a Belügyminisztérium első reakciója a hónapok óta tartó oktatási tüntetésekre: kérdőíves felmérést indítottak, a „köznevelés helyzetének felülvizsgálata” kapcsán kérik a szülők véleményét. A Szülői Hang közleményben tiltakozik a kérdőív utolsó kérdése ellen, mert úgy gondolják, az
nemcsak nem felel meg a valóságnak, de erősen manipulatív is.Ezért arra kérik a szülőket, ezt a kérdést ne válaszolják meg, helyette írják meg a véleményüket a kérdőívben. A kérdés így szól: „Egyetért-e Ön azzal, hogy a pedagógusok a tanulókat is bevonják a bérezésükkel kapcsolatos demonstrációkba?” A Szülői Hang azért kifogásolja a kérdést, mert a pedagógusok - a szülőkkel és diákokkal közösen - nem csupán a bérek miatt tiltakoznak, hanem a közoktatás súlyos, rendszerszintű problémái miatt is. Fontosnak tartják hangsúlyozni, hogy a tanulók a tüntetéseken saját elhatározásból vesznek részt, önálló véleményüket képviselik, ezt a jogukat pedig az ENSZ Magyarország által is aláírt Gyermekjogi Egyezménye is rögzíti.
A közleményben azt írják, a tüntetések célja, hogy végre a kormány is tudomást vegyen azokról a problémákról, amelyeket a pedagógusok, szülők és diákok már évek óta hangoztatnak, és oldják meg a magyar közoktatás válságát.
A Szülői Hang pedagógusok és diákokkal közösen megírt kilencpontos követelését változtatás nélkül közöljük:
Vegyük körbe mécsesekkel a Szent László Gimnáziumot 18 órakor támogatásunk jeléül - írja a Pedagógusok Szakszervezete kőbányai szervezete.
„A Klébi bejárata ma reggel. Csodálatos szülőink molinói, plakátja, feliratai. Az ajtón ott vannak még a diákjaink és szülőink üzenetei hetekkel ezelőttről. Nehéz megfogalmazni, mi jár ilyenkor a fejemben azon túl, hogy nagyon meghatódtam. Ha van valami jó ebben az egész minket most körülvevő rettenetben az többek között ez: tudni, hogy vannak, akik értik és támogatnak bennünket. Sokszor időt, energiát nem kímélve, hidegben, esőben, konfliktusokat felvállalva. Hálás vagyok, hogy a Klébivel ilyen szülőket is kaptam. És persze a gyerekeiket” - írja az iskola egyik pedagógusa.
A tankerület épületénél rendezett tüntetés végén a 11. osztályos Németh Enikő azt mondta: itt emberi életeket törnek ketté. Sírva arra kért mindenkit:
kérem, harcoljanak a tanárainkért, mert mi nem vagyunk elegen, csak együtt vagyunk elegen.
(A videó a PDSZ Facebook-élőjének részlete.)
- mondja Berta Beáta karinthys tanár, akit még nem rúgtak ki, de úgy érzi, az intézkedések mindannyiuk ellen irányultak. Az eltávolítottak közül Nemes Mária azt mondja: a kölcseys tanárok kirúgása után döntötte el, hogy beleáll a polgári engedetlenségbe. Hogy megbánta-e? A diákjai miatt meg, de amiatt nem, mert ezután is tükörbe tud nézni.
A kirúgott Nemes Máriáról kollégája azt mondja, az angol tanárok motorja volt, mindenkit megnevettetett. Diákja, a kilencedikes Janka szerint három hónap alatt épített fel egy közösséget, amit most elvettek tőlük. Sajnáljuk, hogy ebben a rendszerben kell élnünk, mondja.
Pfeiffer Norbertről egy diákja azt mondja, „még mindig a tanárom, és az is marad”.
„Szégyelljék magukat, amiért elveszik tőlük az embereket, akik jobbá teszik ezt a helyet.”
Rábai János az év tanára volt tavaly a Karinthyban - hogyan lehetséges, hogy kirúgják? -kérdezi Bálint Gábor angoltanár.
Szerettük volna idehozni a kirúgott tanárokat, hogy mindenki lássa, kik vannak a nevek és számok mögött - mondja a karinthysok tüntetésén Berta Beáta tanár. Rábel Krisztina tankerületi igazgatónak szerették volna megmutatni őket - mondja, és Rábel nenévek említésekor a közönség fújolni kezd, számolt be tudósítónk, Kiss Imola.
A tankerület épülete zárva van.
A kirúgottak:
„Mindent megteszünk hogy támogassuk azokat az embereket, akik már egészen kiskorunk óta nevelnek és segítenek minket és felháborítónak tartjuk, hogy ilyen körülmények között kell dolgozniuk” - írja az iskola diákbizottsága. „Ezért a tegnapi napon támogató jelmondatokkal és rajzokkal díszítettük az iskolánk udvarát, valamint a mai napon közös kiállással és tapssal biztatjuk a tanárainkat. Csatlakozunk az előre meghirdetett országos ülősztrájkhoz és a jövőben is szerepet vállalunk a hasonló eseményekben.”
Szűcs Tamás, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének korábbi elnöke, a Földes Ferenc Gimnázium tanára a mai második órától kezdve tagadta meg a munkát, és vállalja a következményeket.