Putyin új rendelete: az orosz cégek figyelmen kívül hagyhatják a „barátságtalan” országok részvényeseinek szavazatát

háború
2023 január 17., 17:39

Vlagyimir Putyin orosz elnök új rendelete alapján az orosz vállalatok egy részénél 2023 végéig nem kell majd figyelembe a „barátságtalan” országokból származó társtulajdonosok szavazatát a vállalati döntések meghozatalakor.

A rendelet azokra az energiaszektorban (beleértve a villamos energiát), gépgyártásban és kereskedelemben működő cégekre vonatkozik:

  • amiknek irányító vagy haszonélvező tulajdonosát szankciókkal sújtották,
  • amikben a részvénytőke legfeljebb felét „barátságtalan” külföldiek birtokolják, és
  • ahol a gazdasági társaság vagy a hozzá tartozó csoport bevétele az előző évben meghaladta a 100 milliárd rubelt (jelenlegi árfolyamon 533 millió forintot).

Az érintett vállalatokban az összes kritériumnak érvényesülnie kell.

Vlagyimir Putyin 2022. november 23-án Jerevánban.
photo_camera Vlagyimir Putyin 2022. november 23-án Jerevánban. Fotó: Karen Minaszjan/AFP

Az indoklás szerint a rendeletet Oroszország nemzeti érdekeinek védelme érdekében fogadták el az USA és a hozzájuk csatlakozott külföldi államok és nemzetközi szervezetek barátságtalan és jogellenes nemzetközi fellépéseivel kapcsolatban.

A rendelet szerint az érintett orosz részvénytársaságok tulajdonosi testületi határozathozatalánál a barátságtalan külföldi államokból származó társtulajdonosok képviselőinek szavazatai „nem veendők figyelembe az orosz gazdasági társaság testületi ülésének napirendjén szereplő kérdésekről szóló szavazás határozatképességének és eredményének megállapításakor”.

Ilyen esetben a döntést a többi igazgatósági tag vagy részvényesek többségi szavazatával kell meghozni. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.