Orbán is érzékelte, hogy nem túl lelkesek a képviselői, amikor a finnek és a svédek támogatását kérte

POLITIKA
2023 február 24., 07:36
comments 34

A reggeli rádióműsorában Orbán Viktor is azt bizonygatta, micsoda élénk vita alakult ki a frakcióülésen, amikor a finn és a svéd NATO-csatlakozás támogatását kérte a képviselőitől.

Az ukrajnai orosz invázió miatt a két ország már tavaly nyáron beadta a kérelmét, de Törökország és Magyarország máig nem volt hajlandó ratifikálni azt. Orbán most arról beszélt, hogy ebben a kérdésben meg kell hallanunk a törökök hangját. „Komoly kifogásaik vannak. Finnországgal szemben kevésbé, de Svédországgal szemben igen, aminek az az egyszerű oka, hogy Svédországban működnek olyan, magukat civilnek mondó szervezetek, amelyek Törökország ellen dolgoznak, és a török jogi értelmezés szerint terrorista szervezetek.

Majd a miniszterelnök rátért arra, hogy mivel Magyarországot sem NATO-alapító, hanem felvették, ezért ez „ad egyfajta erkölcsi kötelességet Magyarország számára, hogy ha valaki be akar kerülni a NATO-ba”, akkor vegyük fel őket. Ezért kérte a frakciótól a csatlakozás támogatását, de úgy vette észre, hogy „a képviselők nem túl lelkesek”.

Elmondása szerint van, aki attól tart, hogy a finn-orosz határszakasz miatt megnőne a háborús potenciál. „A másik fél pedig azt mondja, hogy azért váltsunk már pár szót ezekkel a finnekkel meg a svédekkel, mert az mégse járja, hogy azt kérik, vegyük fel őket, ők pedig nyilvánvaló hazugságokat terjesztenek Magyarországról. A magyarországi jogállamról, a demokráciáról, az itt folyó életről. Hogy akar valaki úgy a szövetségesünk lenni egy katonai rendszerben, hogy gátlástalanul hazugságokat terjeszt Magyarországról? Azért álljunk meg egy baráti szóra, és kérdezzük meg, hogy van ez. ”

Azért az sem lehet mellékes, hogy január óta egyébként Svédország viszi az EU soros elnökségét, ahol az elnökségi program egyik fő pontja a jogállamiság védelme, vagyis a jogállamisági mechanizmus és még a 7-es cikkely szerinti eljárás folytatása is napirenden lesz a következő hónapokban. Az elnökség átvételénél Ulf Kristersson miniszterelnök is arról beszélt, hogy Svédország ki fog állni az EU azon joga mellett, hogy az uniós pénzek kifizetését a jogállamiság tiszteletben tartásától tegye függővé. Amikor Finnország vitte a soros elnökséget 2019-ben, javaslatot tettek arra, hogy az EU-ban a jogállamiság elvek betartásához kössék a támogatások kifizetését, és felgyorsították a magyar kormánnyal szembeni eljárást.

Orbán azt mondta, ő egyébként higgadtságot javasol, és világossá szeretné tenni, hogy támogatjuk Finnország és Svédország NATO-csatlakozását, „de azért előtte néhány komoly beszélgetésre szükség van”. A Fidesz balatonfüredi frakcióülésén felkérték Kövér László házelnököt, hogy küldjön tárgyalódelegációkat a két országba.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.