A mesterséges intelligencia már mellrákot is diagnosztizál

TUDOMÁNY
2023 augusztus 02., 14:39

A Lancet Oncology című szakfolyóiratban tették közzé annak a vizsgálatnak az eredményét, amelyet 80 ezer nő bevonásával végeztek el, és amelynek az volt a célja, hogy kiderüljön, mire képes mostanság a mesterséges intelligenciával elvégzett diagnosztika. Látványos eredmény született.

A korábbi hasonló tanulmányok úgy vizsgálták az AI képességeit, hogy olyan mammográfiákon tesztelték, amelyeket már előtte láttak és kiértékeltek orvosok. Most viszont friss felvételeket mutattak a mesterséges intelligenciának. A 80 ezer tesztfelvétel felét így vizsgálták, felét pedig klinikusoknak adták, hogy végezzék el a standard diagnosztikát, így össze tudták hasonlítani az eredményeket.

Az ilyen standard vizsgálat úgy néz ki, hogy a röntgenfelvételeket két radiológus elemzi. Így tettek most is, míg a másik vonalon az AI előszűrte a felvételeket és a gyanús eseteket felülvizsgálta egy orvos.

photo_camera Fotó: HANNIBAL HANSCHKE/dpa Picture-Alliance via AFP

A hagyományos vizsgálatnak alávetett felvételek közül 203 nő esetében szűrtek ki rákot, míg a mesterséges intelligencia 244 megbetegedést talált. Magyarul 41-gyel több rákos megbetegedést fedeztek fel az AI támogatásával, mint nélküle.

Ezzel párhuzamosan a fals pozitív eredmények aránya mindkét csoportban megegyezett, 1,5 százalékos volt, tehát nem arról van szó, hogy a mesterséges intelligencia olyan eseteket is rákosnak tartott, amiknél valójában nem fordult elő a betegség.

Miután az AI-t használó csoportban csak az előre átválogatott felvételeket kellett átnézniük hús-vér embereknek, nagy arányban csökkent a munkaterhelés, és gyorsabb volt a diagnózis folyamata.

A vizsgálat értékelése megállapítja: „A mesterséges intelligenciával támogatott mammográfiás szűrés a szokásos kettős diagnosztikához képest hasonló rákfelismerési arányt eredményezett, lényegesen alacsonyabb szűrési munkaterhelés mellett, ami azt jelzi, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása a mammográfiás szűrésben biztonságos."

A tanulmány vezető szerzője, Dr. Kristina Lång, a svédországi Lund Egyetem munkatársa elmondta: „Ezeket az ígéretes átmeneti biztonsági eredményeket fel kell használni az új vizsgálatok és programalapú értékelések megalapozásához a sok országban tapasztalható radiológushiány kezelése érdekében, de önmagukban nem elegendőek annak megerősítéséhez, hogy a mesterséges intelligencia készen áll a mammográfiás szűrés bevezetésére.”

(Guardian)