Üres mozikban játsszák az orosz Tanú című propaganda játékfilmet, írja a Guardian. A filmet augusztus 17-én mutatták be, a lap beszámol egy előadásról, ahol a száznézős teremben mindössze négyen ültek.
A film egy belga hegedűművészről szól, akik az orosz csapatok február 24-i inváziója előtti napokban érkezik Kijevbe koncertezni. A háború, azaz különleges katonai műveletek megindulása után a belga a tanúja lesz „az ukrán nacionalisták embertelen bűncselekményeinek és véres provokációinak”.
A filmben az ukrán parancsnok természetesen Mein Kampffal a hóna alatt mászkál, az ukrán katonák pedig Adolf Hitlernek fogadnak hűséget.
A 200 millió rubeles (740 millió forint) költségvetésű film az első két hétben csupán 14 millió rubel (51 millió forint) bevételt hozott.
Felmérések szerint az oroszok 40 százaléka nem követi aktívan az ukrajnai eseményeket, a megkérdezetteknek csupán 23 százaléka állítja, hogy szorosan figyelemmel kíséri a harcokat. Egy Kreml számára készített tanulmány is azt állítja: az orosz társadalom nem akar tudomást venni a háborúról.
A Putyin-rezsim mégis imádja a propagandafilmeket. A Krím 2014-es elfoglalása után készült el a Krím című film, amivel igazolni akarták a félsziget elfoglalásának jogosságát, de készült propaganda-vígjáték az Oroszországot a Krímmel összekötő kercsi hídról is.
Ukrajna lerohanása miatt a hollywoodi stúdiók elhagyták az orosz piacot, így például sem a Barbie-t, sem az Oppenheimert nem forgalmazzák hivatalosan, pedig igény volna rájuk.