Jó reggelt! Ez a napindító hírlevelünk, amiben ezúttal a hétvége történéseit kellene szépen, lendületesen pontokba szednem, de most egyetlen esemény uralta a híreket: az Izrael elleni támadás.
Mondhatnám, hogy olvassák el az első cikkünket a Hamász szombat reggeli betöréséről és a kezdeti reakciókról; aztán meg olvassák el a vasárnap esti összefoglalónkat; és akkor lehet látni, honnan jutottunk hova másfél nap alatt. De annyira gyorsan változik a helyzet, és olyan képlékeny még minden, hogy nem mondok ilyet. Annyit tudok javasolni, hogy egyrészt érdemes követni a friss híreket, másrészt bevárni az alapos elemzéseket. Mert hát, ami most történt, az egyrészt váratlanul brutális, másrészt viszont egy végeláthatatlan folyamat újabb állomása.
Mindezt fejben tartva, mégis ajánlok néhány cikket mindenféle másról.
Meghalt a volt köztársasági elnök, alkotmánybíró, a magyar demokrácia egyik atyja - ha szabad ilyen fellengzősen fogalmazni, de nem sokkal a halála után talán szabad. A fenti képen éppen menekülteknek oszt ételt a Máltai Szeretetszolgálattal, 2015-ben. Az Orbán-kormány negyedik alaptörvény-módosításáról írt egy publit A hatalommegosztás vége címmel, ebben van egy furcsa mondata, ami sokszor eszembe jut: „Csak abban bízhatunk, hogy az egyszer elgondolt gondolat elpusztíthatatlan.”
Megakadályozták a rendőrök, hogy a náci ellentüntetők megakadályozzák, hogy az antifasiszták megakadályozzák a neonáci kongresszust Sopronban. Az ugyan nem derült ki, hogy a kongresszuzosók hol vannak és mit csinálnak, de az antifasiszták és a betyárseregesek felvonultak egymással szemben.
A késések és a vasút állapota nem csak az utasoknak okoz bosszúságot: az osztrák vasút leszedte a budapesti szerelvényeket a nemzetközi hálózatról, és már a kínaiak is reklamálnak a kormánynál a MÁV miatt. Podcast a Közlekedő Tömeg Egyesület alelnökével és a Magyar Közlekedési Klub elnökével.
A jegybankelnök hétvégi programajánlóval válaszolt, amikor az inflációról kérdeztük a Műszaki Egyetemen tartott előadása előtt. Matolcsy szerint két és fél éve sikeresen küzdenek.
Hitte volna? Mészáros Lőrinc korával és Várkonyi Andrea arcával viccelődtek a közszolgálati adón. Az 1969-ben indult Rádiókabaré viccei pont olyanok ma is, mint a hetvenes években, a közéleti tartalom mintha kevesebb lenne, de ami van, az váratlan.
A manipulált felvételek nem újkeletűek, az viszont igen, hogy már nemcsak hírességek, hanem egyszerű felhasználók, köztük kiskorúak is egyre gyakrabban válnak a deepfake-pornó áldozatává.