Kedden 135szavazattal a parlament elfogadta a budapesti választási rendszer átalakításáról szóló javaslatot, amit eredetileg a Mi Hazánk nyújtott be, de a Fidesz egyből felkarolta, majd hozzátette a maga módosítóit. A Mi Hazánk 6 képviselője végül tartózkodott.
Így jövő júniusban új rendszer szerint választanák meg a fővárosi közgyűlést. Mostantól csak listáról lehetne bekerülni, és a kormánypárti módosítónak köszönhetően a mandátumszerzéshez akkor is elég lesz csak 5 százalékos eredményt elérni, ha több szervezet állít közös fővárosi listát.
A jelenlegi rendszerben a főpolgármester és a kerületi polgármesterek mellett 9 kompenzációs listás képviselő alkotja a Fővárosi Közgyűlést. A kompenzációs listára a vesztes kerületi polgármesterek szavazatai kerülnek fel. Ha mostantól könnyebben lehet bejutni a fővárosi közgyűlésbe, akkor még Karácsony Gergely győzelme esetén sem lenne biztosan többsége.
A kormánypártok most gyakorlatilag abban támogatják a Mi Hazánkat, hogy eltöröljék azt a választási rendszert a fővárosban, amit 2014-ben pont azért alakítottak ilyenre, hogy meglegyen a többségük a közgyűlésben. Akkor az ellenzék és a jogvédők tiltakoztak, csak egy szavazaton múlott, hogy az Alkotmánybíróság nem minősítette alkotmányellenesnek a Fidesz által áttolt rendszert.
Karácsony Gergely a Fideszt látja a módosítás hátterében, de szerinte ahhoz is gyávák, hogy a saját nevükben adják be a javaslatot, "rábízták azt a félfasiszta testvérpártjukra".
A reform utáni választáson valószínűleg kevesebb Fidesz-párti tagja lesz a fővárosi közgyűlésnek. De akkor meg miért mondják az elemzők, hogy pont az ő érdeküket szolgálja a Mi Hazánk javaslata, amit olyan nagyon készségesen engedett be a parlament napirendjére a Fidesz? Számtan, magyarázat, mandátumbecslés.
Az idei évre kitalált rendszer nélkül is nyert volna a Fidesz. De nem ennyire.
Kivéve azt a részt, ami a választókerületek közötti hatszoros aránytalanságot ellensúlyozta volna. Ez ellen még Salamon László is tiltakozott, hat társa pedig a választási törvénnyel szembeni beadványt elutasító döntéshez is különvéleményt írt.